Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... casatoria cu un ceatatean pakistanez
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

casatoria cu un ceatatean pakistanez

Buna ziua!
Prietenul meu este din Pakistan si as dori sa stiu daca oficiem casatoria aici, in romania, la primarie, este recunoscuta in Pakistan sau in SUA unde are pe fratele lui?
Si mai am o intrebare: pot sa ma casatoresc aici doar religios crestin cu el si apoi sa ne casatorim civil in pakistan sau in SUA?
Astept raspuns....
Va multumesc!
Nimeni de aici nu cunoaste legislatia pakistaneza,dar daca este musulman ,casatoria din cate cunosc,nu va fi recunoscuta in acea tara.
In SUA casatoria incheiata in Romania este recunoscuta
Buna ziua.
1. Puteti incheia casatoria civila aici, dar pentru a fi recunoscuta in Pakistan, ar trebui (in functie de religia sotului - majoritara islamismul sunni, minoritari crestini si altele) sa incheiati casatoria religioasa - singura valabila in cazul islamului. Atentie: in religia islamica, fiecare sot isi pastreaza numele, iar sotia, de obicei, trece la religia islamica. Cu dovada trecerii la islam si casatoria la moschee, va fi transcrisa casatoria dvs in registrele Pakistanului. Pentru SUA, e suficient certificatul romanesc de casatorie pe care veti aplica apostila conf conventiei de la Haga. Atat Romania cat si SUA sunt membre ale conventiei, iar actele apostilate sunt valabile si recunoscute in SUA.

2. Depinde de religia sotului. In principiu, in Romania nu se incheie casatoria religioasa fara certificatul de casatorie civila. In SUA trebuie sa demonstrati un drept legal de sedere (green card) pentru a va putea casatori.
In Pakistan, fiind tara cu religie majoritara si de stat - islamismul, nu cred ca se va putea incheia o casatorie civila, ci doar una religioasa. Din cate stiu, e mai greu de trecut la religie intr-o tara islamica, decat intr-una crestina.
Mai intrebati la consulatul Pakistanului.
BUna ziua !!!

Va multumesc mult de tot pentru raspuns!
Vreau sa revin cu niste precizari.
EL vine aici si se trece la Crestinism, apoi oficiem casatoria civila si religioasa. NU am de gand eu sa trec la islam si nici nu s-a pus problema niciodata, de la inceput el a zis ca trece la crestinism. Insa, noi nu vom locui in romania deoarece amandoi lucram pentru o companie internationala si vrem sa ne stabilim cu lucrul in Pakistan sau in SUA (green card vom avea prin intermediul fratelui sau). Pentru faptul ca nu vom sta in Romania, pe mine ma interesa daca putem oficia aici casatoria si apoi sa fie recunoscuta si in Islam. Sau sa stiu ca acolo ne putem casatori inca o dat;a, doar civil... :)
Din pacate, cei de la consulat mmi-au spus sa revin cu un email...la care nu mi-au raspuns de o luna...de aceea m=-am bucurat mult cand am gasit acest forum! Este o problema f arzatoare pt mine, deoarece pt mine conteaza f mult casatoria religioasa crestin-ortodoxa.
Va multumesc mult de tot !!!
Prietenul dvs ar trebui sa se intereseze la el in tara care mai este legea, Islamul traditional trateaza foarte dur apostazia (convertirea de la Islam), si cu ascensiunea islamismului in Pakistan erau proiecte de lege de condamnare la moarte in aceste cazuri (cum e acum si in Arabia Saudita, Afganistan etc). De exemplu [ link extern ]

Nu cred ca are sanse sa i se recunoasca in Pakistan o casatorie crestina, daca nu are si o alta cetatenie (romana sau americana). :hm:Oricum nu veti fi bine tratati acolo, decat daca ramaneti in cele mai occidentalizate zone din orase