Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare cu uzfruct viager fara clauza de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare cu uzfruct viager fara clauza de intretinere

Buna ziua! Suntem 2 copiii la parinti si acestia doresc sa faca un act de vanzare-cumparare pentru unul dintre ei cu uzufruct viager ,fara clauza de intretinere. Ce trebuie facut ,sa ne asiguram ca acest act nu poate fi anulat, de catre celalat copil si sa nu poata fi considerat donatie ascunsa? Unul din parinti are 68 de ani iar celalat 58. Totodata ,as dori sa stiu cine poate sa ma ajute, sa calculez o valuare actualizata a unor sume de bani pe care ,eu,viitorul cumparator i-a trimis parintilor de-a lungul timpului ,10 ani, si daca aceea suma actualizata plus diferenta poate fi considerat retroactiv in pretul de vanzare-cumparare al imobilului ? Va multumesc anticipat!
Sa eliminati uzufructul viager din contract ar fi un prim pas...altfel se poate aplica art. 845 C. Civ privind partea disponibila a bunurilor.
De ce trebuie eliminat uzufructul viager din contract? Acesta forma, e singura cu care sunt de acord parintii mei prin aceasta ei ,asigurandu-si dreptul de folosinte pe toata durata vietii lor. Ce sugerati ca trebuie facut si de ce contractul de vanzare-cumparare cu uzufruct viager nu este o solutie cea mai buna? Eu credeam ca vanzarea imobilului la un pret redus ,dar care sa fie oneros,si cu dreptul de uzufruct viager este forma cea mai greu de anulat in instanta. Puteti sa-mi dati mai multe detalii,va rog? Va multumesc!
emma_elena, utilizator
Alexandru Radu Popescu a scris:

Sa eliminati uzufructul viager din contract ar fi un prim pas...altfel se poate aplica art. 845 C. Civ privind partea disponibila a bunurilor.
De ce trebuie eliminat uzufructul viager din contract? Acesta forma, e singura cu care sunt de acord parintii mei prin aceasta ei ,asigurandu-si dreptul de folosinte pe toata durata vietii lor. Ce sugerati ca trebuie facut si de ce contractul de vanzare-cumparare cu uzufruct viager nu este o solutie cea mai buna? Eu credeam ca vanzarea imobilului la un pret redus ,dar care sa fie oneros,si cu dreptul de uzufruct viager este forma cea mai greu de anulat in instanta. Puteti sa-mi dati mai multe detalii,va rog? Va multumesc!
E forma cea mai rea. Instrainarea facuta unui succesibil in linie dreapta (descendent) cu rezerva uzufructului este prezumata de lege ca fiind o donatie (art 845 c. civ). Ca atare mostenitorul rezervatar (celalalt copil) care ar sustine ca actul e o donatie deghizata nu ar avea nici macar stresul de a aduce vreo dovada in spijinul sustinerii sale. Pentru a evita asta e necesar ca celalalt copil sa consimta la incheierea actului.
romascanu, moderator
romascanu a scris:

E forma cea mai rea. Instrainarea facuta unui succesibil in linie dreapta (descendent) cu rezerva uzufructului este prezumata de lege ca fiind o donatie (art 845 c. civ). Ca atare mostenitorul rezervatar (celalalt copil) care ar sustine ca actul e o donatie deghizata nu ar avea nici macar stresul de a aduce vreo dovada in spijinul sustinerii sale. Pentru a evita asta e necesar ca celalalt copil sa consimta la incheierea actului.
Ce ramane de facut atunci ,daca celalat frate, nu numai ca nu vrea sa recunoasca ca acum 15ani el a primit toti banii (fara nici o dovada sau act intre el si mama) pe care mama i-a luat din vanzarea unei garsoniere ,primita ca mostenire,si nici nu vrea sa dea ,vreo declaratie in care sa consimta la incheierea actului. Va rog frumos daca puteti sa-mi spuneti ce ramane de facut atunci?? Ce fel de act ar mai putea sa-mi faca mama, totusi ,cu riscuri scazute de a putea fi anulat?? Va multumesc!