Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua,
Din 15.01.2010 sunt somer, iar pe 3.01.2011 am implinit 60 de ani.
Va rog sa-mi spuneti, dupa noua lege, daca pot depune dosarul de pensionare, acum dupa implinirea varstei de 60 de ani. Si as mai dori sa-mi spuneti cu ce procent (penalizare) se diminueaza pensia pana la implinirea varstei de pensionare definitiva (respectiv 65 ani) si cat se reduce lunar pensia in plata ?
Mentionez ca am un stagiu de cotizare de 37 ani.
Va multumesc.
Eugeniu
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2016 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

da va puteti depune dosarul , referitor cu ce procent se diminueaza pensie e umpic mai greu ptr ca e vb de venituri salariale , etc ...e de calculat ..
Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2011 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2011 luna Ianuarie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*
Va puteti depune dosarul pentru pensie anticipata partial,penalizarea este de 45% pe luna(pe toata durata celor 60 de luni de anticipare)din pensia de limita de varsta,in calculul careia nu intra stagiul asimilat.