Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

buna ziua,
sunt nascut in anul 1952,lucrez din septembrie 1971 in aceeasi unitate,fara intrerupere (7 ani in gr.II-a de munca iar restul gr.III-a.) As dori sa stiu la ce varsta pot beneficia de pensionare anticipata ...cu multumiri...
reducere cu 1 an
Limita minima a varstei reduse: 55 ani - aplicand grupa a 2 a

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2017 luna Septembrie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2012 luna in care v-ati nascut ( intrucat nu ati precizat decat anul nasterii ) la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2012 luna in care v-ati nascut ( intrucat nu ati precizat decat anul nasterii ) la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*
Deoarece nu ati spus luna nasterii am luat din "oficiu" luna ianuarie.
1. Pensie pentru limita de varsta incepand cu Ianuarie 2017, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;

2. Pensie anticipata partiala incepand cu Ianuarie 2012, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;

3. Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Ianuarie 2016, respectiv la implinirea varstei de 64 ani.