avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

buna ziua,
sunt nascut in anul 1952,lucrez din septembrie 1971 in aceeasi unitate,fara intrerupere (7 ani in gr.II-a de munca iar restul gr.III-a.) As dori sa stiu la ce varsta pot beneficia de pensionare anticipata ...cu multumiri...
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:21, 8 Septembrie 2009
reducere cu 1 an
Limita minima a varstei reduse: 55 ani - aplicand grupa a 2 a

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2017 luna Septembrie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2012 luna in care v-ati nascut ( intrucat nu ati precizat decat anul nasterii ) la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2012 luna in care v-ati nascut ( intrucat nu ati precizat decat anul nasterii ) la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*
Deoarece nu ati spus luna nasterii am luat din "oficiu" luna ianuarie.
1. Pensie pentru limita de varsta incepand cu Ianuarie 2017, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;

2. Pensie anticipata partiala incepand cu Ianuarie 2012, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;

3. Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Ianuarie 2016, respectiv la implinirea varstei de 64 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata lascarica lascarica Buna seara.Ma puteti ajuta cu un sfat? Am varsta de 57 ani si 2 luni,total stagiu de cotizare realizat este de 37 ani 5 luni iar din ianuarie 2003 sunt ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata stanicab stanicab Sunt nascut la 24 ianuarie 1955,am 55 ani si 36 ani vechime in campul muncii la aceeasi intreprindere ca strungar si as dori sa stiu daca ma pot pensiona ... (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata rusuciuc ovidiu rusuciuc ovidiu tatal meu are 58 de ani si 30 de ani in campul muncii poate beneficia de pensionare anticipat (vezi toată discuția)