Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Sunt nascut la 24 ianuarie 1955,am 55 ani si 36 ani vechime in campul muncii la aceeasi intreprindere ca strungar si as dori sa stiu daca ma pot pensiona anticipat si care ar fi valoarea pensiei.
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2020 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2015 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2015 luna Ianuarie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.
Puteti beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu Ianuarie 2020, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
- Pensie anticipata partiala incepand cu Ianuarie 2015, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.

Nu puteti beneficia de pensie anticipata intrucat nu ati realizat stagiul de cotizare necesar pentru aceasta pensie.