Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... raspuns in termen legal audiente
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

raspuns in termen legal audiente

as dori sa stiu care este termenul legal in care trebuie sa se raspunda solicitarilor din cadrul audientelor la primar si viceprimar si temeiul legal in care se regaseste acest termen. multumesc.
Nu exista o procedura de raspuns pentru audiente.

In cazul in care ati fost la audienta si ati lasat scris o petitie trebuie sa va raspunda scris.
OG 27/2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor.
Art. 8. - (1) Autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia să comunice petiţionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiţiei, răspunsul, indiferent dacă soluţia este favorabilă sau nefavorabilă.
Art. 9. - În situaţia în care aspectele sesizate prin petiţie necesită o cercetare mai amănunţită, conducătorul autorităţii sau instituţiei publice poate prelungi termenul prevăzut la art. 8 cu cel mult 15 zile.
ContSters158230, utilizator