Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Buna ziua ,a depus cineva plângere la ONJN ? Cam în ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Buna ziua ,a depus cineva plângere la ONJN ? Cam în timp se ...

Buna ziua ,a depus cineva plângere la ONJN ?
Cam în timp se solutioneaza un caz?
OG 27/2002
art.8
(1) Autoritățile și instituțiile publice sesizate au obligația să comunice petiționarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiției, răspunsul, indiferent dacă soluția este favorabilă sau nefavorabilă.
(2) Pentru soluționarea petițiilor primite de la o altă autoritate sau instituție publică, potrivit art. 6 alin. (4), curge un nou termen de 30 de zile.

Art. 9
În situația în care aspectele sesizate prin petiție necesită o cercetare mai amănunțită, conducătorul autorității sau instituției publice poate prelungi termenul prevăzut la art. 8 cu cel mult 15 zile.