Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Dreptul de petitionare. Modalitatea de transmitere a ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Dreptul de petitionare. Modalitatea de transmitere a petitiei si termenul de raspuns

Buna, va rog sa-mi spuneti care este termenul in care o institutie publica respectiv primarie, este obligata prin lege sa raspunda la o petitie, sesizare, trimisa prin email,si care este legea care obliga la asta. Daca este !
Va multumesc.
Ordonanta Guvernului 27/2002. Termenul e de 30 de zile, putand fi prelungit inca 15 zile daca solutionarea petitiei necesita cercetari amanuntite.
OG nr.27/2002:
Art.8
(1) Autoritatile si institutiile publice sesizate au obligatia sa comunice petitionarului, in termen de 30 de zile de la data inregistrarii petitiei, raspunsul, indiferent daca solutia este favorabila sau nefavorabila.
....

art.9
In situatia in care aspectele sesizate prin petitie necesita o cercetare mai amanuntita, conducatorul autoritatii sau institutiei publice poate prelungi termenul prevazut la art. 8 cu cel mult 15 zile.
multumesc .