Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... contencios administrativ
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

contencios administrativ

Care este instanţa competentă care judecă excepţia de nelegalitate, privind un act administrativ individual, ridicată în temeiul art.4 din L.554/2004 ?
Depinde de institutia care a emis actul.
Daca este centrala se judeca la Curtea de Apel
Daca este locala la Tribunal

Insa sa nu uitam:
Art. 7. - (1) Înainte de a se adresa instanţei de contencios administrativ competente, persoana care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim printr-un act administrativ individual trebuie să solicite autorităţii publice emitente sau autorităţii ierarhic superioare, dacă aceasta există, în termen de 30 de zile de la data comunicării actului, revocarea, în tot sau în parte, a acestuia.
ContSters158230, utilizator