avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contribuabili mijlocii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contribuabili mijlocii

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva in legatura cu Ordinul ANAF 2731/ privind organizarea activitatii de administrare a contribuabililor mijlocii, deoarece eu nu inteleg criteriul de baza de selectare a contribuabililor mijlocii.
Iata:
Criteriul de bază, denumit şi criteriul valoric agregat, este rezultatul agregării a 4 indicatori calculaţi pe ultimii 2 ani consecutivi celui în care se face actualizarea, selectaţi din punct de vedere economic şi bugetar în următoarele proporţii, care arată importanţa fiecărui indicator, astfel:
- volumul obligaţiilor fiscale datorate, declarate de către contribuabili - 40%;
- volumul veniturilor din activitatea de exploatare - 30%;
- volumul cheltuielilor cu personalul - 15%;
- volumul activelor imobilizate corporale şi necorporale (total) - 15%.

Aceste procente cu ce le comparam?
Am sunat la ANAF si raspunsul a fost sec:calculatorul selecteaza. Cum si in ce fel,nu au stiut sa imi spuna.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: taie , utilizator 08:07, 11 Ianuarie 2011
% din cifra de afaceri
indicatori luati din bilantul depus
:sorry:
Pai, o societate din totalul veniturilor(exploatare,financiare,exceptionale),90 %din venituri sunt din exploatare.
Volumul cheltuielilor cu personalul -15%,acest procent cu cel il compara?
Volumul activelor imobilizate corporale si necorporale -15%?
Volumul declaratiilor depuse de contribuabil - 40% ?

Asta eu nu inteleg
am citit si eu ordinul
cu personalul e o treaba ca am citit si eu ceva articole cu firme care nu aveau angajatii si venituri uriase
cred ca s-a facut un calcul complex pe baza indicatorilor din bilant si din situatia raportului datoriiplati care le-au facut la ANAF
se poate sa fie un calcul, dar corect este sa fim si noi informati.
La ANAF nu au stiut sa-mi dea un raspuns logic, daca nu mai au calculatoare nu mai stiu sa calculeze? Daca, programul selecteaza contribuabilii mijlocii, inseamna ca cineva trebuie sa stie cum a fost facut, si atunci de ce nu au stiut sa ma lamureasca? Este mai usor sa zici "calculatorul selecteaza".
management financiar in forma pura
indicatori, calcule, IT
sau interese B-)

Alte discuții în legătură

Impozit profit MIV MIV sunt un srl platitor de impozit pe profit la trimestru si tva la luna. am depasit in septembrie 100.000 euro cifra de afaceri ( am calculat la cursul din ... (vezi toată discuția)
Intreprindere mica sau mijlocie? nico75 nico75 Buna! Care sunt criteriile dupa care o societate comerciala se considera mica? Va rog sa-mi spuneti baza legala. Multumesc!:"> (vezi toată discuția)
Contribuabili mici sau mijlocii? bosch bosch Salutare tuturor! As dori sa stiu care sunt criteriile de trecere de la contribuabil mic la contribuabil mijlociu (administrat de municipiu, nu de sector, ... (vezi toată discuția)