Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Articolul 25 OUG 111/2010 revenirea in activitate a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Articolul 25 OUG 111/2010 revenirea in activitate a salariatei din CIC

Conform articolului 25 din OUG 111/2010 salariata nu mai poate fi concediata 6 luni de la data revenirii definitive;aici nu se mai invoca motivul necorespunderii profesionale.Sa inteleg ca nu se poate face o concediere individuala cu 65 (1) decat dupa 6 luni??

Art. 25. — (1) Angajatorul are obligatia de a aproba concediul pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), precum si concediul fara plata prevazut la art. 6 alin. (1) si art. 10 alin. (1) si (2). Perioada de acordare se stabileste de comun acord cu angajatul.
(2) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei/salariatului care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.
(3) Interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.
(4) Prevederile alin. (2) si (3) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.
Concedierea pe baza art 61 alin 1 CM prevede concedierea pe motive ce nu tin de persoana salariatului cum ar fi reorganizarea. Interdictia excepteaza acest caz conform alin 4
av.antoanelageaman a scris:

Concedierea pe baza art 61 alin 1 CM prevede concedierea pe motive ce nu tin de persoana salariatului cum ar fi reorganizarea. Interdictia excepteaza acest caz conform alin 4

Art.61 C.mun. prevede ca, angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului ... si nu pentru motive care nu tin de persoana salariatului ... :)
1. Ca orice act normativ facut la repezeala, la comanda, are imperfectiuni care ar fi putut sa lipseasca.
2. Am inteles ca se va da o alta OUG care va face niste corecturi si modificari dar nu stiu daca vor fi suficiente acestea.
3. De asemenea Normele de aplicare se afla inca in discutie pe site-ul M.M.
4. Sa asteptam sa vedem ce va fi.
Buna ziua

Am o nelamurie referitoare la acest articol . In normele de aplicare nu este explicat deloc . Ce se intampla cu mamele care beneficiaza de vechea lege dar sunt in concediu in acest moment . Va trebui sa se intoarca la munca la implinirea primului an si vor avea locul de munca garantat 6 luni sau aceasta prevedere este inclusa si in ordonanta 148/2005 ? Sau beneficieaza si ele de prevederile noii legi ?

Multumesc anticipat

Conform articolului 25 din OUG 111/2010 alin 2 lit b si alin. 3 , salariata care opteaza pentru concediu creștere copil pana la vârsta de 1 an si se întoarce in timp astfel încât sa beneficieze de stimulentul de inserție , este protejata de lege încă 1 an si maxim 6 luni de la data revenirii din concediu creștere copil in sensul ca își poate păstra locul de munca?

"OUG 111/2010

Art. 25. — (1) Angajatorul are obligatia de a aproba concediul pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), precum si concediul fara plata prevazut la art. 6 alin. (1) si art. 10 alin. (1) si (2). Perioada de acordare se stabileste de comun acord cu angajatul.
(2) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei/salariatului care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.
(3) Interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.
(4) Prevederile alin. (2) si (3) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii."

Mulțumesc anticipat pentru răspuns .