Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... ce acopera rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

ce acopera rca

daca cineva are o asigurare de viata si decedeaza in urma unui acident auto, asiguratorul rca va despagubii asiguratorul politei de viata pentru suma asigurata platita mostenitorilor?
da trebuie facuta cerere ...
depinde de clauzele contractului de asigurare si de cine se face vinovat de producerea accidentului auto
vinovat de producerea accidentului este asiguratul rca, care avea si alcoolemie peste limita legala
si daca vinovat de producerea accidentului este chiar persoana care avea o asigurare facultativa de viata... cererea nu este facuta degeaba, avand in vedere dispoziţiile art.41-46 din Legea 136/1995?
deci, doua persoane sunt in masina, una are asigurare de viata si moare, iar soferul scapa si a fost vinovat