avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... ce acopera rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

ce acopera rca

daca cineva are o asigurare de viata si decedeaza in urma unui acident auto, asiguratorul rca va despagubii asiguratorul politei de viata pentru suma asigurata platita mostenitorilor?
Cel mai recent răspuns: floare _de_ colt , utilizator 02:00, 15 Ianuarie 2011
da trebuie facuta cerere ...
depinde de clauzele contractului de asigurare si de cine se face vinovat de producerea accidentului auto
vinovat de producerea accidentului este asiguratul rca, care avea si alcoolemie peste limita legala
si daca vinovat de producerea accidentului este chiar persoana care avea o asigurare facultativa de viata... cererea nu este facuta degeaba, avand in vedere dispoziţiile art.41-46 din Legea 136/1995?
deci, doua persoane sunt in masina, una are asigurare de viata si moare, iar soferul scapa si a fost vinovat

Alte discuții în legătură

Accident cu deces stefanma stefanma in cazul accidentului care sa soldat cu deces in masina proprie,se poate face despagubire de la asigurarea obligatorie auto ? (vezi toată discuția)
Cazuri de regres al asiguratorului rca impotriva asiguratului haky_h haky_h Buna ziua, Va rog frumos sa imi spuneti (eventual cu referire la articol din lege) daca exista vreo situatia in care asiguratorul RCA, poate cere in instanta ... (vezi toată discuția)
Accident de masina wabar wabar Buna seara Va rog sa-mi spuneti: daca in urma accidentului s-a constat (nu am avut posibilitatea sa contest PV), ca eu sunt vinovatul, in baza asigurari ... (vezi toată discuția)