avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 3 absente nemotivate - desfacere C.I.M.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

3 absente nemotivate - desfacere C.I.M.

Un amic a lipsit de la locul de munca deoarece a intervenit ceva urgent si a trebuit sa plece lipsind nemotivat 3 zile.
Nu a anuntat pe nimeni pt ca era nou in firma si inca nu avea nici un nr de tel de la nimeni, si nimeni nu avea nr lui. Oricum avea intentia sa plece pt ca a primit o oferta mai buna la o alta firma. Dupa acele zile lipsa a venit sa-si faca lichidarea la zi dar seful sectiei nu i-a acordat-o si i-a intocmit referat pt absenta nemotivata si respectiv desfacerea CIM.
Cei de la HR l-au anuntat ca seful nu a fost de acord cu lichidarea la zi si i-au spus ca-i vor trimite prin posta convocare la comisia disciplinara. El nu vrea sa se prezinte la acea convocare si nici sa ridice recomandata de la posta atunci cand va veni.
Ce e de facut? ce se va intampla?
Va multumesc anticipat!

Am uitat sa specific si imi cer scuze.
Salariatul inainte sa absenteze cu o zi a trimis cererea de demisie prin mail specificand desfacerea contractului cu art 55 lit b CM de comun acord cu data de 10.01.2011. Avea de gand sa mearga in continuare la servici pana la aceea data, dar i s-a intamplat o nenorocire si din data de 5, 6 si 7 a absentat nemotivat, iar dupa weeckend luni in data de 10, s-a prezentat sa-si faca nota de lichidare.
In cererea de demisie a specificat clar faptul ca renunta la preaviz.
Ultima modificare: Vineri, 14 Ianuarie 2011
andrei_coma, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:48, 15 Ianuarie 2011
Trebuie sa aveti in Regulamentul intern al societatii prevazut sanctiunile in caz de absente.
Salariatul nu vine la servici si cere " lichidarea la zi" El trebuie sa demisioneze cu efectuarea unui preaviz de 15 zile calenaristice.
Salariatul sa depuna la sediul societatii o demisie scrisa in care sa solicite in informarea in scris cu privire la daca societatea doreste sau nu sa efectueze preavizul si sa solicite numar de inregistrare.
Daca nu este primita poate fi trimisa postal cu confirmare de primire.
Primirea demisiei nu este o alegere a angajatorului ci dreptul salariatului. Nu are importanta nici faptul ca salariatul a absentat nemotiva iar angajatorul intentioneaza sa il concedieze. Aceasta decizie este chiar un motiv ca acesta sa nu ii solicite angajatului efectuarea preavizului.
In Regulamentul Intern este specificat ca la 3 absente nemotivate se poate desface contractul de munca.
lucian__ a scris:

Trebuie sa aveti in Regulamentul intern al societatii prevazut sanctiunile in caz de absente.

In Regulamentul Intern este specificat ca la 3 absente nemotivate se poate desface contractul de munca.
adelaida_07 a scris:

Salariatul nu vine la servici si cere " lichidarea la zi" El trebuie sa demisioneze cu efectuarea unui preaviz de 15 zile calenaristice.
Salariatul sa depuna la sediul societatii o demisie scrisa in care sa solicite in informarea in scris cu privire la daca societatea doreste sau nu sa efectueze preavizul si sa solicite numar de inregistrare.
Daca nu este primita poate fi trimisa postal cu confirmare de primire.
Primirea demisiei nu este o alegere a angajatorului ci dreptul salariatului. Nu are importanta nici faptul ca salariatul a absentat nemotiva iar angajatorul intentioneaza sa il concedieze. Aceasta decizie este chiar un motiv ca acesta sa nu ii solicite angajatului efectuarea preavizului.



Am uitat sa specific si imi cer scuze.
Salariatul inainte sa absenteze cu o zi a trimis cererea de demisie prin mail specificand desfacerea contractului cu art 55 lit b CM de comun acord cu data de 10.01.2011. Avea de gand sa mearga in continuare la servici pana la aceea data, dar i s-a intamplat o nenorocire si din data de 5, 6 si 7 a absentat nemotivat, iau dupa weeckend luni in data de 10, s-a prezentat sa-si faca nota de lichidare.
In cererea de demisie a specificat clar faptul ca renunta la preaviz.

Alte discuții în legătură

Desfacere cim potarnichegalbena potarnichegalbena Buna ziua In cazul in care un angajat nu s a prezentat in la serviciu de 2 ori, fiind convocat la comisia de disciplina , daca el vine si isi depune cererea ... (vezi toată discuția)
Refuz cerere incetare activitate cristina29 cristina29 Buna ziua! In cazul in care un salariat face cerere de incetare a activitatii (din motive personale), dar angajatorul nu i-o accepta, ce se intampla? (vezi toată discuția)
Incetare contract de munca pe perioada determinata ddaniell ddaniell Buna ziua! Incepand cu data de 01.04.2009 m-am angajat si am semnat un contract pe o durata de 2luni (de proba). Dupa o luna, 05.05.2009, nu m-am mai ... (vezi toată discuția)