Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acte infiintare SRL - asociat unic o persoana juridica ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acte infiintare SRL - asociat unic o persoana juridica straina

Ce acte trebuie pentru infiintarea unui SRL care va avea asociat unic o persoana juridica straina?
Va multumesc anticipat!
bamac a scris:

Ce acte trebuie pentru infiintarea unui SRL care va avea asociat unic o persoana juridica straina?
Va multumesc anticipat!

Aceleasi acte ca pt. un cetatean roman, diferenta e ca se identifica cu pasaportul.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
multumesc de raspunsuri, tot nu sunt foarte lamurit, pe link-urile date de andreea mai mult se discuta offtopic din pacate...
daca are cineva timp si chef, il rog mult sa posteze lista cu documentele necesare unei pers. juridice straine ce doreste sa infiinteze un SRL al carei asociat unic sa fie.
multumesc
bamac, utilizator
Asta cam asa e, dar depinde si la ce anume te referi. Actele strict personale ale asociatului strain sunt:

- extras de la registrul comertului care sa ateste existenta societatii, tradus legalizat. Nu e nevoie nici de apostila nici de supralegalizare in cazul unor tari, ce nationalitate are?

- hotararea AGA prin care societatea decide aportarea la capitalul social al SC

- certificat de bonitate financiara emis de o banca pentru societatea straina, tradus legalizat (sa spuna ca relatia lor a fost ok, ceva de genul, fiecare banca are un tipizat)

- declaratie ca societatea indeplineste conditiile legii pt a fi asociat, data de reprezentantul ei legal; declaratie ca nu are datorii in RO, la fel.

Uita-te si pe ghidul ONRC: [ link extern ]
ContSters20980, utilizator
Sar'mna Andreea!
Ghidul respectiv l-am primit si eu de la Reg Com dar nu spune clar pentru cazul asta al meu.
bamac, utilizator