Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Confidentialitate date CV
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Confidentialitate date CV

Buna ziua,

Vreau sa stiu daca este legal sa-i dam sa completeze la angajare unei persoane o declaratie pe propria raspundere in care sa fie de acord cu folosirea datelor personale din CV in scopul furnizarii acestora altor companii de recrutare.
Daca exista o lege in acest sens...sau cum se procedeaza mai exact?
In mare da, desi nu e "pe propria raspundere", e un acord prin care informati persoana de scopurile & destinatarii prelucrarii datelor si de drepturile pe care le au. Exista Legea 677/2001 privind datele cu caracter personal, pe care trebuie s-o studiati. Dintre obligatii:
- operatorul (adica dvs) trebuie sa fiti inregistrat la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal. Vedeti www.dataprotection.ro
- persoana trebuie sa-si exprime acordul cu prelucrarea
- anumite categorii de date sunt privilegiate (CNP, cele privind etnia, religia samd) si trebuie un acord expres pentru acestea. Vedeti si in formularul ANSPDCP.
- trebuie sa garantati niste drepturi persoanei (de informare privind scopurile de prelucrare si destinatare, de acces la date 1 data / an samd).

Vedeti legea aici [ link extern ]