Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Inregistrare ca operator de date personale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Inregistrare ca operator de date personale

Buna ziua!
Administrez un site de dating si am aflat ca trebuie sa ma inregistrez ca operator de date personale la ANSPDCP.
Pentru platile care se fac pe site folosesc Paypal si un alt procesator de plati, ambele din America. Pentru efectuarea platilor
membrii sunt redirectionati de pe site-ul meu direct pe site-ul procesatorului de plati, plata facandu-se acolo.
In momentul cand completez cererea de notificare pe site-ul ANSPDCP, trebuie sa precizez ca transfer sau nu date cu caracter personal in America?
Va multumesc!
Potrivit Legii 677/2001, art. 22, pentru ca prelucrezi date cu caracter personal(numele, CNP-ul), ai obligatia sa Notifici Autoritatea Natioanala si sa prezinti informatiile care sunt prezentate in articolul evocat, respectiv:
a) numele sau denumirea şi domiciliul ori sediul operatoruluişi
ale reprezentantului desemnat al acestuia, dacã este cazul;
b) scopul sau scopurile prelucrãrii;
c) o descriere a categoriei sau a categoriilor de persoane
vizate şi a datelor ori a categoriilor de date ce vor fi prelucrate;
d) destinatarii sau categoriile de destinatari cãrora se
intenţioneazã sa li se dezvaluie datele;
e) garanţiile care însoţesc dezvaluirea datelor cãtre terţi;
f) modul în care persoanele vizate sunt informate asupra
drepturilor lor; data estimatã pentru încheierea operaţiunilor de prelucrare, precum şi destinaţia ulterioara a datelor;
g) transferuri de date care se intenţioneazã sa fie fãcute cãtre
alte state;
h) o descriere generalã care sa permitã aprecierea preliminarã a
mãsurilor luate pentru asigurarea securitãţii prelucrãrii;
i) specificarea oricãrui sistem de evidenta a datelor cu
caracter personal, care are legãtura cu prelucrarea, precum şi a
eventualelor legãturi cu alte prelucrari de date sau cu alte sisteme
de evidenta a datelor cu caracter personal, indiferent dacã se
efectueazã, respectiv dacã sunt sau nu sunt situate pe teritoriul
României;
j) motivele care justifica aplicarea prevederilor art. 11, art.
12 alin. (3) sau (4) ori ale art. 13 alin. (5) sau (6), în situaţia
în care prelucrarea datelor se face exclusiv în scopuri
jurnalistice, literare sau artistice ori în scopuri statistice, de
cercetare istorica sau ştiinţificã.
(4) Dacã notificarea este incompleta, autoritatea de
supraveghere va solicita completarea acesteia.
(5) In limitele puterilor de investigare de care dispune,
autoritatea de supraveghere poate solicita şi alte informaţii, în
special privind originea datelor, tehnologia de prelucrare automatã
utilizata şi detalii referitoare la mãsurile de securitate.
Dispoziţiile prezentului alineat nu se aplica în situaţia în care
prelucrarea datelor se face exclusiv în scopuri jurnalistice,
literare sau artistice.
(6) Dacã se intenţioneazã ca datele care sunt prelucrate sa fie
transferate în strãinãtate, notificarea va cuprindeşi urmãtoarele
elemente:
a) categoriile de date care vor face obiectul transferului;
b)ţara de destinatie pentru fiecare categorie de date.

In urma acestei Notificari, Autoritatea va efectua un control asa cum se prevede la art. 23 si conform art. 24 se va dispune inregistrarea operatorului de date cu caracter personal in Registrul de evidenta a prelucrarilor de date cu caracter personal