Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebare

Buna ziua,
am castigat in prima instanta procesul cu privire la drepturi banesti (plata orelor suplimentare si diferente salariale neachitate). S-a facut recurs de partea adversa (angajator). Recursul a fost depus pe 24 martie 2008. Stiu ca trebuie sa depun intampinare. Am doua intrebari:
1. Daca nu primesc atasat la citatie motivarea recursului ( se intampla sa trimita numai citatia) cum fac intampinarea inainte cu 5 zile de sedinta ( daca nu stiu la ce raspund)?
2. Cand primesc citatia? ( ca a trecut o luna de la depunerea recursului si litigiile de munca se judeca chipurile la urgenta)
in prima sedinta vor cere termen pentru a studia intampinarea mea si asa vom prinde vacanta de vara?
Va multumesc#-o
1. Mergeti la arhiva si studiati motivele de recurs, pt. a putea redacta intampinarea.
2. Daca pe 24 martie s-a depus recursul, trebuie sa aveti putina rabdare, nu a trecut inca o luna. Desi, inca nu e cazul, puteti cere termen si in vacanta judecatoreasca, pt. litigiile de munca se primesc.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Asta e procedura...nu aveti ce face...Ati primit citatie?Aveti termen?Daca ati primit citatie,trebuia sa primiti si recursul cu tot cu motivele acestuia.Daca nu ati primit motivele de recurs alaturi de citatie,atunci o sa cereti sa vi se comunice aceste motive la primul termen de judecata,fara a fi decazut din dreptul de a mai administra probe prin nedepunerea intimpinarii.Normal,dupa comunicarea motivelor de recurs,va trebui sa faceti o intimpinare,probabil pentru termenul urmator,cind ,bineinteles,recurentul va cere amanare pentru a lua la cunostinta de intimpinare ...s.a.m. d.
Nu cred totusi ca o sa va prinda ..vacanta judecatoreasca.
va multumesc
nu am primit inca citatia, la care arhiva? a tribunalului ? mai este dosarul la tribunal la instanta care l-a judecat sau a plecat la curtea de apel? daca a plecat unde sa il caut ca sa studiez motivele de recurs?
Daca dosarul mai e inca la tribunal eu as legaliza si investi hotararea (pentru ca e definitiva si executorie, iar recursul nu e suspensiv de executare). Asa ca as da o fuga pe la tribunal intai. Daca aflati ca dosarul a plecat atunci macar veti cunoaste data incepand cu care sa-l cautati in opisul de la Curte (pentru a studia motivele de recurs).
dupa ce am primit hotararea am vrut sa legalizez si de la arhiva mi s-a spus ca nu pot decat dupa ce se termina recursul ( daca se cere) si eu stiam ca potrivit Codului Muncii hotararea ar fi trebuit sa fie executorie, mai mult avocata mea a spus ca nu se poate legaliza pt ca se judeca dupa civil nu dupa codul muncii desi completul este "litigii de munca". Oricum pe hotarare nu scrie definitiva si executorie. Ceva imi scapa, nu prea inteleg.