Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune,casa cu uzufruct si apartament fara partaj ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune,casa cu uzufruct si apartament fara partaj facut

Buna ziua.
In timpul vietii sale ,soacra mea a dobandit:
- un apartament (bun comun cu primul sot si la care nu s-a facut partajul,
dupa divort)
- o casa la curte (mostenire de la parintii sai si asupra careia a dat drept de uzufruct ,celui de-al doilea sot ,dar fara ca fiica sa sa semneze acest act).
Mostenitorii soacrei mele,sunt fiica sa (din prima casatorie ) si cel de-al doilea sot.
Va rog ,daca puteti,sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1.Cel de-al doilea sot ,are drept de mostenire ,asupra partii din apartament ce i se cuvenea soacrei mele ,daca s-ar fi efectuat partajul ,ca urmare a divortului de primul sot?
2.Daca raspunsul ,la prima intrebare este DA ,care sunt procentele care se cuvin fiicei si care sunt procentele cuvenite celui de-al doilea sot?
3.Tinand cont de faptul ,ca fiica nu a participat la intocmirea si semnarea,
actului de cedare a dreptului de uzufruct (catre al doilea sot);mai ramane valabil acest act ?
4.In cazul in care actul ,de cedare a dreptului de uzufruct ,ramane valabil,
care sunt drepturile ficei defunctei ,asupra casei respective.
5.Ce se intampla ,daca niciunul din cei doi mostenitori ,nu deschid succesiunea ,pana la implinirea primelelor sase luni ,de la deces ?
C.M.A., utilizator
1. Da.
2. Procentele din mostenire (toate bunurile soacrei, inclusiv probabilul 1/2 din aparatament) sunt 1/4 sotul, 3/4 fiica.
3. actul e valabil, fiica n-avea nici un cuvant de spus
4. Fiica este "nud proprietar" al casei. Proprietatea ei va fi aproape deplina la decesul uzufructuarului. Nuda proprietate asupra casei se va imparti si ea la cei doi - sot si fiica. La decesul sotului supravietuitor, mostenitorii acestuia vor avea 1/4 din casa respectiva.
5. Se poate invoca neacceptarea mostenirii in termenul legal de catre comostenitor. In rest, nimic.
smeagull, utilizator
Va multumesc ,pentru raspuns.
Va rog :ce presupune ,invocarea neacceptarii mostenirii in termenul legal
poate duce ,la pierderea drepturilor de mostenire pentru fiica?

C.M.A., utilizator
Potentialii mostenitori au la dispozitie un termen de 6 luni pentru a opta daca accepta sau nu mostenirea.
Optiunea lor poate fi:
1. acceptarea succesiunii in mod expres (declaratie la notar)
2. acceptarea succesiunii tacit (prin acte care dovedesc ca cei in cauza au dorit sa mosteneasca: de ex. plata de impozite / taxe /datorii pentru bunurile defunctei, folosirea lucrurilor, furtul de lucruri etc)
3. refuzul expres.

Daca fiica mostenitoare da o dclaratie la notar ca accepta mostenirea, in termen de 6 luni, nu va pierde nimic.
Daca nu da o astfel de declaratie, la un eventual proces, sotul defuntei poate invoca faptul ca fiica nu a acceptat mostenirea, caz in care ea va trebui sa dovedeasca acceptarea tacita.

Acceptarea este doar prima parte din deschiderea unei succesiuni.
Urmeaza (la notar daca sa inteleg, in litigiu daca nu se inteleg) stabilirea masei succesorale, a calitatii de mostenitor si a cotelor ce revin fiecaruia (finalizate cu emiterea certificatului de mostenitor), si abia apoi partajarea / imparteala efectiva.
De uzufruct n-aveti cum scapa, cotele sunt stabilite in lege.
Incercati sa mergeti la un notar pentru obtinerea certificatelor de mostenitor.
Mii de multumiri.
Mai am o intrebare :
-ce se intampla,in momentul decesului celui de-al doilea sot ;
mostenitorii sai legali (fratii si copii acestora) vor avea drept de mostenire ,asupra unei parti din casa (cea cu drept de uzufruct)?
C.M.A., utilizator
Vedeti ca am completat primul meu mesaj
(imi scapasera si mie din vedere mostenitorii uzufructuarului, care vor mosteni ceea ce uzufructuarul va avea in patrimoniu la data decesului sau, mai putin uzufructul).