Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Dileme In ceea ce priveste adminterea in barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Dileme In ceea ce priveste adminterea in barou

Mda....am tot rasfoit formu asta (cel putin cat m-au tinut nervii :D) si tot nu am ajuns la un raspuns concret pt viitorul meu.
Pana acum stiu un singur lucru adevarat care ma poate ajuta sa intru intr-un barou: sa stau pe langa un "maestru" 2 ani (costisitor din cate vad si cate aud)
Din cate am mai intrebat si eu in stanga si in dreapta am auzit ca pot sa dau examen la barou si daca sa stau 5 ani ca jurist pe undeva.. E corect ceea ce am auzit?
Si ce este cu accest INPPA? Ca m-am uitat pe site-ul lor de am ametit si tot nu am inteles mare lucru! Daca ma incriu la ei e echivalent cu stagiatura la un avocat? sau trebuie sa fac stagiatura si accest INPPA e un fel de perfectionare??
Si am mai auzit ceva...pot sa intru in barou fara stagiatura si daca am un doctorat. Adevarat sau fals?
In concluzie...stiu ca par cam neinformata dar chiar vreau sa stiu o modalitate mai putin costisitoare decat ceea de stagiatura :((
Juls a scris:
Pana acum stiu un singur lucru adevarat care ma poate ajuta sa intru intr-un barou: sa stau pe langa un "maestru" 2 ani (costisitor din cate vad si cate aud)

Nu inteleg de ce nu esti dispus(a) nici macar sa incerci inainte sa ajungi la concluzii de-astea. Daca o sa citesti alte discutii pe aceasta tema o sa vezi ca multi dintre consultantii de pe acest forum n-au dat bani ca sa intre in avocatura si nici n-au fost sclavii nimanui. Probabil ca depinde foarte mult si de cat de hotarat(a) esti sa profesezi aceasta meserie.

Din cate am mai intrebat si eu in stanga si in dreapta am auzit ca pot sa dau examen la barou si daca sa stau 5 ani ca jurist pe undeva.. E corect ceea ce am auzit?

Poti sa dai examen oricati ani ai avea in alta profesie juridica, intrebarea e foarte prost adresata - conteaza consecintele de dupa examen. Ar trebui sa citesti legea de organizare a profesiei si statutul, sunt multe lucruri pe care ar trebui sa le cunosti daca vrei sa intri in aceasta profesie.

Daca ma incriu la ei e echivalent cu stagiatura la un avocat? sau trebuie sa fac stagiatura si accest INPPA e un fel de perfectionare??

Nici, nici. INPPA nu inlocuieste stagiul ci doar il micsoreaza.

Si am mai auzit ceva...pot sa intru in barou fara stagiatura si daca am un doctorat. Adevarat sau fals?

Adevarat.

In concluzie...stiu ca par cam neinformata dar chiar vreau sa stiu o modalitate mai putin costisitoare decat ceea de stagiatura :((

Atunci ar trebui pur si simplu sa cauti tu un loc unde sa poti profesa si sa vezi daca iti convin conditiile. Pe auzite toate lumea stie de toate!
Cand citezi pe cineva se presupune ca ai inteles ceea ce vrea sa exprime...dar fiind un forum juridic ...hai sa taiem in stanga si in dreapta... Nu am pretins ca stiu detoate deaceea am pus intrebari...iar stagiatura fara bani nu exista...nici in afara nici in romania...e stagiatura nu ucenicie.
Oricum multumesc pentru raspunsuri ....si apropo cand incepi pe un drum nu le sti pe toate de la inceput .. le inveti si le afli din mers...dar cred ca ar trebui sa se faca un forum separat pentru incepatori ca sa nu mai fie luati peste picior in alte parti.
Eu nu am dat bani ca sa fiu stagiar, in schimb am muncit mult. Nu m-am considerat niciodata sclavul nimanui, desi atunci cand eram avocat stagiar eram dispusa sa muncesc si sa invat oricat de mult timp si efort ar fi insemnat asta. E adevarat ca sunt unii "maestri" care stiu sa profite din plin de stagiari, insa sunt si exceptii.
E adevarat ca daca ai experienta in domeniu, respectiv consilier juridic, 5 ani, scapi de stagiatura, insa trebuie sa inveti oricum meseria asta de la cineva.
Bafta si iti urez sa gasesti un maestru care sa ajute sa te dezvolti nu sa te slugareasca!
Juls a scris:
iar stagiatura fara bani nu exista...nici in afara nici in romania

Ma suprinde ca esti atat de sigura de aceasta concluzie, mai ales ca numai in discutia de fata ai doi avocati care sustin contrariul. Sper ca intr-o zi sa scapi de prejudecati, nu te vor ajuta in nicio profesie juridica.

Nu stiu de ce consideri ca te-am luat peste picior. Ti-am raspuns la chestiunile adresate si nu era nicio zeflemea la mijloc.
ContSters20980, utilizator
Sunt sigura pt ca am fost la mai mult de 2 avocati in mai mult de 2 orase si am primit raspunsul in euro...sau ce e mama ce e tata?...nuprea cred ca sunt prejudecati...e o situatie de fapt care se intampla peste tot...intr-un fel e corect...dar suma cred ca e prea mare...iar cei care nu cer bani (nu i-am intalnit inca) sunt foarte putini....Felicitari celor care i-au gasit...poate imi recomandati si mie. :D

Multumesc Julia pt raspuns =D>