Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire la pensie anticipat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire la pensie anticipat

1) As vrea sa stiu cand poate iesi la pensie anticipat (partial) fratele meu nascut in 11 mai1952.
Face 35 de ani de contributie in toamna 2011
prin septembrie.
Inteleg ca penalizarea va fi 45 %.
Iese la 60 de ani dupa noua lege? adica anul viitor in mai?
sau mai este vreo esalonare pana in 2015?
si ar putea iesi anul acesta?

2) Avand in vedere ca a lucrat numai in invatamant, atunci cand face 62 de ani i se anuleaza penalizarea? pentru ca atunci ar putea iesi normal cf Legii 178 (Care prevede ca cei care au lucrat in invatamant sa poata iesi cu 3 ani mai devreme). As vrea raspuns neaparat la aceasta intrebare daca stie cineva ceva.

Multumesc
Anticipat partial la 60 de ani,daca indeplineste si conditia de stagiu de 35 de ani,fara stagiu asimilat.Penalizarea este de 45% pe luna.Limita de varsta la 65 de ani.Prevederea cu 3 ani inainte s-a abrogat.
Legea 128/1997 Art. 127
(1 ) Personalul didactic poate fi pensionat numai la data incheierii anului scolar sau universitar.
(2)Pentru motive temeinice, pensionarea personalului didactic se poate face si in timpul anului scolar sau universitar, cu aprobarea inspectoratului scolar, respectiv a senatului universitar.
(3)Personalul didactic poate fi pensionat la cerere, cu 3 ani inainte de limitele de varsta prevazute de legislatia in vigoare, daca are o vechime in invatamant de cel putin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani barbatii.
Legea 263/2010 Art. 196
La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga:
k) art. 127 alin. (3) si art. 130 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 158 din 16 iulie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare;
Legea nr. 128/1997 privind Statutul cadrelor didactice a fost abrogata prin Legea nr. 1/2011 a educatiei nationale. Desigur initial a fost abrogat alineatul 3 al art. 127, prin Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
multumesc mult dl Carp
As mai vrea sa stiu daca penalizarea scade in fiecare luna cu 0.75% pana se anuleaza de tot la 65 de ani ?
sau ramane 45% in toti cei 5 ani pana la varsta standard de 65 de ani?
Ramane 45% pe toate cele 60 de luni de anticipare.
Offf! multumesc mult, dra Gabriela Pintea si dl Carp