avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Referitor la recalcularea pensiilor militarilor - ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Referitor la recalcularea pensiilor militarilor - contestatie

Buna ziua

conform deciziei primite de mine nr.31436 din 31.12.2010(grad maior pensionat la 1 sept.1983 la varsta de 51 de ani) pensia a scazut de la 1728 la 1463.Acestea cu toate ca vechimea in serviciu este de 31 ani si stagiul complet de cotizare de 20 ani si in plus si 15 ani perioada de contributie la pensie suplimentara.Pe decizie mai apare si OMM/SOSP 25 de ani (spor 20%).
In decizie scrie :total puncte:33,25 si punctaj mediu anual:1,66250.
Astfel,valoarea punctului de pensie la 01.01.2011 apare ca fiind 732,80 lei.
In concluzie,pensia mea a scazut cu toate ca am iesit la pensie cu vechimea completa.
Intrebare:
Este corect calculata pensia?
Unde pot face contestatie impotriva acestei decizii?

Multumesc

Alte discuții în legătură

Pensia de invaliditate gradul iii este penalizata? LUCINICA LUCINICA Sunt nascut la 06.12.1970 si in cursul anului 2011 m-am pensionat pe caz de boala(gradul de 3 de invaliditate).Prin decizia de pensionare mi s-a calculat o ... (vezi toată discuția)
Dosar de pensie interval interval Indeplinesc conditiile de pensionare la 14 iulie 2015 Cand pot cel mai devreme sa depun dosarul? Este o perioada legala imperativa pentru depunere? (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza o pensie ? ionut_xlr ionut_xlr Buna ziua. Ma intereseaza cum se calculeaza o pensie. Persoana respectiva are 52 ani si a iesit la pensie anul trecut pentru invaliditate de gradul 2. Are 37 ... (vezi toată discuția)