avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Proces: hacker vs ISP
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Proces: hacker vs ISP

Salut,
detin un ISP in Vaslui, pe care il si administrez dpdv tehnic.

Problemele mele au inceput acum 2 ani, cand un anume O.P. a inceput sa imi atace serverele in mod sistematic.
Nu e mare stiinta, prin carti de credit sau prin softuri speciale a cumparat/furat - sau a primit de la indivizi cu ocupatii similare - acces pe servere din alte tari, unele cu conexiuni foarte mare la Internet.

Folosind programe speciale si ajutat enorm si de conexiunea f buna a serverelor respective, a inceput sa faca flood ( sa imi trimita trafic foarte mare ) spre servere, ceea ce ducea la blocarea serverelor sau la 'umplerea' benzii de Internet pe care o aveam.

Am facut plangere la Politie si individul a fost ridicat.
I s-au gasit pe calculator programe specifice floodului, carti de credit si tot ce mai are un asa-zis hacker.
I s-au sigilat calculatoarele si s-au trimis la Bucuresti, unde dupa un an de cercetari i-a facut un dosar consistent cu continutul, asa cum spuneam mai sus.

A inceput si procesul, iar individul, desi in declaratiile date initial la politie recunoscuse ca el, l-a luat pe NU in brate, sustinand ca a fost amenintat sa declare asa, fiindca i s-au gasit cd-uri cu filme - copyright.

Intrebarea mea:
Mi-e foarte greu sa dovedesc cu ceva palpabil ca am avut pierderi. Am facut ceva reduceri unor abonati business, insa frecventa atacutilor era destul de mare si de durata. Cum imi pot justifica pierderile?
Din cate stiu in RO nu se prea acorda daune morale. Asa mi-a spus si un amoc avocat de aici.

Mai nou, individul a cerut o noua expertiza asupra PC-ului, careia eu nu ii vad rostul.

Va multumesc pentru indicatii.
ps: pentru cine nu stie, este extraordinar de neplacut/stresant sa fii la mana unuia, cand are el chef sa inceapa sa te sune cateva zeci de abonati, din cei aprox. 600 cati aveam la data respectiva, ca nu le merge Internetul.

Trebuie sa va demonstrati foarte clar prejudiciul:cati clienti ati pierdut din cauza lui, ce nr. de reclamatii s-a inregistrat, cat v-a costat latimea de banda pe care v-a ocupat-o sistematic - regula de trei simpla: daca X latime de banda ma costa Y lei, si puteam s-o inchiriez abonatilor la un pret mediu de Z lei, inseamna ca daca hackerul nu ma ataca, puteam castiga X*(Z-Y)LEI/zile de atac.
Solutia este sa va constituiti parte civila in procesul penal cu suma calculata ca pierdere materiala, eventual solicitati si o expertiza contabila in acest sens. Despagubirile morale sunt o chestiune separata de cele materiale, si da, nu se prea acorda, am vazut despagubiri morale de 5.000 de lei pentru cineva care nu-si mai poate folosi un picior in urma unui accident...ce sa mai vorbim de prestigiul unui SRL, sau stresul unui administrator- astea sunt chestii din Ally McBeal!
Multumesc pentru raspuns.

Sunt parte civila deja, insa ma gandesc daca sa ma mai prezint.
Pierd mai mult daca stau zile intregi pe la tribunale decat as putea primi.

E foarte dificil de calculat, si chiar si cu regula de 3 simpla nu iese mare lucru.

Daca presupunem ca am avut atacuri sestematice de 20-30 de minute ( cam atat dureaza, in functie de cat e de puternic atacul pana se ajunge din ce in ce mai sus, ierarhic, in functie de 'robinetul administrat', la furnizori, ca sa opreasca atacul )

Maximul a fost de o ora. Plus ca nu exista nicaieri ceva inregistrari oficiale, decat niste grafice care le-am obtinut de la furnizori.

Este grav pentru un client business, care eventual factureaza online, sa nu aiba o ora semnal. Contracul cu respectiva companie mi-a fost pus in pericol si daca nu stiam sa gestionez situatia se pierdea.
Dar aceste argumente cu 'daca/parca' nu prea stau, inteleg, in fatza la judecatorie.

Deci ar fi mai bine sa ma las :)
mergeti cu aveti daca tot ati inceput. asa cum a spus si Diana, faceti acel calcul cu datele pe care le aveti, luati in calcul toate riscurile la care ati fost supus.
cipito a scris:

Sunt parte civila deja, insa ma gandesc daca sa ma mai prezint.
Pierd mai mult daca stau zile intregi pe la tribunale decat as putea primi.
E foarte dificil de calculat, si chiar si cu regula de 3 simpla nu iese mare lucru.
Daca presupunem ca am avut atacuri sestematice de 20-30 de minute ( cam atat dureaza, in functie de cat e de puternic atacul pana se ajunge din ce in ce mai sus, ierarhic, in functie de 'robinetul administrat', la furnizori, ca sa opreasca atacul )
Maximul a fost de o ora. Plus ca nu exista nicaieri ceva inregistrari oficiale, decat niste grafice care le-am obtinut de la furnizori.
Este grav pentru un client business, care eventual factureaza online, sa nu aiba o ora semnal. Contracul cu respectiva companie mi-a fost pus in pericol si daca nu stiam sa gestionez situatia se pierdea.
Dar aceste argumente cu 'daca/parca' nu prea stau, inteleg, in fatza la judecatorie.
Deci ar fi mai bine sa ma las :)

Nu trebuie să vă prezentaţi personal la instanţă, pentru aceasta angajaţi un avocat care să vă apere interesele, altfel puteţi pierde tot sau parţial. Depinde de modul în care avocatul face apărarea pentru că în instanţă se întâmplă multe...
În final, veţi recupera toate cheltuielile ocazionate de acest proces de la inculpat.
dar ca sa formuleze o aparare temeinica trebuie si cunostinte temeinice in tehnologia informatiei, topologia retelelor, modul de functionare al serverelor in detaliu. nu stiu cum sa zic dar cred ca inca nu avem juristi (avocati, magistrati, etc) care sa exceleze in acest domeniu foarte complex. Chiar si expertizele sunt greu de efectuat de terti....ca sunt f. putini.

Alte discuții în legătură

Interceptari telefonice ContSters227642 ContSters227642 Sunt cercetat penal pentru furt (capace masina + antena). Acu cateva zile am fost chemat la politie sa ma intrebe daca am furat alte capace de la alta masina, ... (vezi toată discuția)
Legea stocarii datelor si mesajelor botan botan buna ziua. exista o lege care permite stocarea de date pe o anumita perioada? ma intereseaza daca sunt stocate pe serverul yahoo conversatiile de pe ... (vezi toată discuția)
Neglijenta sau violare de corespondenta email? ContSters249161 ContSters249161 Buna ziua! Sunt proprietarul unui laptop (hardware si software) in baza facturii pe care o detin. Laptopul respectiv a fost imprumutat unei alte persoane care ... (vezi toată discuția)