Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii restante buget
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

restante buget

Ce varianta am sa achit retantele privind retinerile la sursa din salarii direct la Trezorerie?, in baza carui document.Mentionez ca am restante privind toate darile aferente salariilor?
Urmeaza sa intre in somaj anumiti salariati si nu am platite darile la zi.

Haideti sa simplificam:
- Nu stiti cat aveti de plata sau nu stiti care este procedura de plata direct in trezorerie?
As spune sa solicitati o fisa de evidenta pe platitor,o fisa rol,din care reies datoriile curente.Apoi intocmiti o foaie de varsamant cu datoriile existente la bugete si le achitati,numerar,la trezorerie.Nu puteti achita strict contributiile datorate la somaj , se sting arieratele mai vechi .
Fisa sintetica pe platitor de la administratia financiara in raza careia sunteti arondati unde sunt detaliate sursele pe debit si accesorii.
ma intereseaza daca pot plati in numerar la trezorerie numai darile din salarii cu retinere la sursa, daca este suficienta fisa sintetica emisa de admnistratie.
Desigur.
Cereti fisa specificata mai sus de la administratie si achitati in numerar la ghiseul trezoreriei toata suma de la contributiile sociale in contul 5502 (cu codul fiscal al dumneavoastra).
Vi se va elibera chitanta pentru aceasta suma.
In acest fel scutiti comisioane inutile in cazul in care le-ati plati prin banca.