avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

ma aflu intr o situatie delicata .am urmatorul diagnostic,cardiopatie ischemica forma dureroasa,anginapectorala agravata,stenoza acx si a.marginala,insuficienta mitrala usoara,hipertensiune arterialastadiul III cu risc cardiovascular foarte inalt,insuficienta ventriculara stinga niha II.si altele.cu toate acestea desi spitalul tg. mures a recomandat incadrarea intr un grad de invaliditate si expertizarea capacitatii de munca ,medici din craiova spun ca nu au voie sa faca referat ,ca nu i lasa profesorul,s a m d. comisia de expertiza,nici atat ca nu au referat. as vrea sa stiu daca am dreptul legal ,si cum sa procedez.

Alte discuții în legătură

Contestatie impotriva deciziei privind capacitatea de munca (pensie de invaliditate) rosca bibi rosca bibi Am facut ocontestatie la i.n.e/m.r.c.m dupa sistare pensiei de boala ,am primit raspuns dupa 5 luni ,bine inteles un raspuns nefavorabil ca doar cor la corb ... (vezi toată discuția)
Incadrare legea nr.263/2010 art.79 alin.1 lit.a iacobmihai iacobmihai as dori sa stiu daca ma pot incadra ca \'nerevizuibil\'[sunt pensionat gr.2 pe caz de boala] diagnostice:diabet zaharat insulinodependent,cardiopatie ... (vezi toată discuția)
Infarct miocardic subendocardic -operatie bypass hoina hoina in luna oct.am avut infarct miocardic cit si alte probleme-insuficienta ventriculara stinga,insuficenta mitrala/valva/stenoza arterelor/cardiopatie ... (vezi toată discuția)