Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Este obligatorie intocmirea unui proiect sau obtinerea ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Este obligatorie intocmirea unui proiect sau obtinerea unei autorizatii de constructie?

Vreau sa construiesc in curtea casei mele (deci pe un teren proprietate personala)un sopron dintr-un schelet metalic din teava cu acoperis din policarbonat, fara pereti, fara fundatie (doar putin beton in jurul picioarelor din teava). Vreau acest sopron pentru a adaposti masina (de ploaie, ninsoare etc.). Pentru a construi sopronul trebuie sa demolez o portiune de circa patru metri din cardul de beton de la strada (gardul are fundatie din beton inalta de circa 1 metru peste care sunt amplasate panouri din fier forjat).
Am nevoie de proiect sau autorizatie de construire? M-am interesat in mai multe parti si parerile sunt contradictorii.
Pentru orice constructie edificata chiar pe teren proprietate personala este necesara autorizatia de construire emisa in temeiul legii 50/1991. Daca ea e necesara pentru amplasarea unei firme sau a unui banner, cu atat mai mult cred ca e necesara in cazul ridicarii acestui sopron cum il numiti dumneavoastra.