Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... GARD si AUTORIZARI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

GARD si AUTORIZARI

Va rog,

1. construirea unui gard format din stilpi din teava rotunda metalica si panouri de sirma , necesita autorizatie de constructie ?( stilpii vor fi consolidati in pamint cu putin beton iar panourile de sirma vor fi dispuse la nivelul solului fara fundatie ). Gardul se construieste pe proprietate .
2 . La ce distanta de proprietatea vecina ( un imobil ) poate fi construit acest gard ,precizind ca proprietatea noastra ( terenul - " linia de hotar " ) este dispus( a) , " se termina " inainte cu 1 metru de aceasta cladire ?

Va multumesc mult .
1. Orice constructie are nevoie de autorizatie, ca regula.
Plasa nu are fundatie, dar stalpii da. Acel putin beton, cum ii spuneti.

2. Depinde de urbanismul local si de intelegerea cu vecinul. De principiu, pana in limita de hotar.
Multumesc mult.
Buna seara.Doresc sa schimb gard din plasa de rapița, cu țevi metal bătute in pământ cu plasa de umbrire îmi trebuie autorizație.Menționez ca se afla pe un drum de servitute între mine și Vecinul.Multumesc
Alexandru gheorghita, utilizator