avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... scanarea cartilor de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

scanarea cartilor de munca

Buna dimineata.
As dori sa stiu si eu pana la ce data trebuiau duse la ITM cartile de munca pentru scanat?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: kristall_c , utilizator 10:46, 12 Februarie 2013
HG 1456/2009 prevede :

Articol unic. - Alineatul (6) al articolului 2 din Hotărârea Guvernului nr. 1.768/2005 privind preluarea din carnetele de muncă a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat în sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.183 în 28 decembrie 2005, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(6) Termenul-limită de predare a carnetelor de muncă de către persoanele fizice şi juridice pentru activitatea de preluare a datelor este 30 septembrie 2010."

2. HG nr1413/2008 prevede:

(7) Termenul-limită de predare a carnetelor de muncă de către persoanele fizice şi juridice pentru activitatea de scanare a carnetelor de muncă este 30 noiembrie 2010."


Revin pe aceasta tema si intreb: chiar daca institutia este de stat (bugetari), cartile de munca trebuie duse la scanat?
Da. In cazul in care carnetele de munca sunt intocmite inainte de 01 aprilie 2001.
Va multumesc tare mult.
catalina77 a scris:

Buna dimineata.
As dori sa stiu si eu pana la ce data trebuiau duse la ITM cartile de munca pentru scanat?
Va multumesc.


Carnetele de munca nu se duc la ITM pentru scanat , ci la Casa de pensii.

ITM-ul a dus la scanat carnetele de munca ale persoanelor ai caror angajatori nu aveau aprobare pentru pastrarea si completarea carnetelor de munca.

Alte discuții în legătură

Scanare carnete de munca crai crai Buna ziua, am predat la scanat carnetele de munca prin ITM in 2008 si acum sunt colegi de RU care spun ca mai trebuie predate o data si la Casa de pensii ... (vezi toată discuția)
Cartile de munca de dupa 2001 Garname Garname Am citit pe site ca potrivit HG nr. 1456/2009 pentru modificarea alin. (6) al art. 2 din Hotararea Guvernului nr. 1.768/2005 privind preluarea din carnetele de ... (vezi toată discuția)
Scanare carte de munca turlete turlete buna ziua , la ultimul loc de munca care avea sediul in constanta ,in momentul in care am dat cartea de munca la firma pentru a o duce la i.t.m. constanta ... (vezi toată discuția)