avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... as dori sa imi caut mama naturala, nu stiu unde sa ma ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

as dori sa imi caut mama naturala, nu stiu unde sa ma adresez

sunt majora , am fost infiata de la un camin de copii, certificatul de nastere este emis in 1975 eu fiind nascuta in 1974 , pe certificat apar doar numele parintilor adoptivi. as vrea sa imi cunosc mama naturala si nu stiu unde sa ma adresez si care ar fi pasii de strabatut . va rog sa ma ajutati . va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: DanDaniel , utilizator 23:57, 29 Ianuarie 2011
Incercati sa intrebati la caminul de unde ati fost adoptata,poate se mai gaseste arhiva si apare acolo ceva.
firewolf a scris:

sunt majora , am fost infiata de la un camin de copii, certificatul de nastere este emis in 1975 eu fiind nascuta in 1974 , pe certificat apar doar numele parintilor adoptivi. as vrea sa imi cunosc mama naturala si nu stiu unde sa ma adresez si care ar fi pasii de strabatut . va rog sa ma ajutati . va multumesc anticipat !


Cititi

www.avocatnet.ro/content/for...
Teoretic la intocmirea actului de adoptie,la starea civila trebuie sa aveti la dosar declaratiile parintilor sau o sentinta de adoptie.Numai ca legal dvs.nu aveti acces la astfel de informatii.Puteti sa incercati la starea civila ,cu acordul primarului,daca mai exista acele acte,pentru ca multe dintre dosare sau pierdut la Revolutie,sa cercetati,dar ma repet nu e normal.Se presupune ca fiind infiata cu efecte depline de alte persoane perdeti legatura total cu parintii firesti.
flacara a scris:

Teoretic la intocmirea actului de adoptie,la starea civila trebuie sa aveti la dosar declaratiile parintilor sau o sentinta de adoptie.Numai ca legal dvs.nu aveti acces la astfel de informatii.Puteti sa incercati la starea civila ,cu acordul primarului,daca mai exista acele acte,pentru ca multe dintre dosare sau pierdut la Revolutie,sa cercetati,dar ma repet nu e normal.Se presupune ca fiind infiata cu efecte depline de alte persoane perdeti legatura total cu parintii firesti.


Cred ca va referiti la actul de nastere si nu la cel de adoptie. Sigur ca persoana are acces la astfel de informatii petnru ca e intreptatita sa ceara asta in calitate de titular. Starea civila ii poate furniza informatii despre orice act mentionat in registrul de nastere care a stat la baza eliberarii noului certificat de nastere. Si cu un numar de dosar de adoptie poate gasi o decizie...si asa mai departe.
.Adoptatul se poate adresa Tribunalului de la domiciliul sau ,sa-i autorizeze accesul la informatiile aflate in posesia oricaror autoritati publice cu privire la idetitatea parintilor sai firesti.

Alte discuții în legătură

Sunt infiat sau nu? tudorsad tudorsad Buna ziua tuturor! In primul rand, sper ca am ales categoria potrivita sa pun intrebarile care vor urma. Am o mare problema care ma framanta inca din ... (vezi toată discuția)
Despre infiere cepsa cepsa in primul rand va salut pe cei aflati aici. am 39 de ani si sunt din bucuresti.m-ar interesa foarte mult daca cineva mi-ar spune cum as putea afla numele sau ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog mult sa ma ajutati si sa ma indrumati in situatia ... Euroinvest Euroinvest Buna ziua, Va rog mult sa ma ajutati si sa ma indrumati in situatia pe care o voi relata. Santem cinci frati (toti adulti,unii dintre noi cu copii),nascuti ... (vezi toată discuția)