Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... inspector resurse umane autorizat ca PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

inspector resurse umane autorizat ca PFA

Poate inspectorul de resurse umane desfasura activitate economica in mod independent pe domeniul relatii de munca si organizare. Daca da, cu ce CAEN si ce documente ii sunt necesare autorizarii. Specific ca nu ma intereseaza notarea in carnetele de munca, pentru care este necesara certificarea din partea ITM. As vrea sa pot factura spre ex: intocmire reglament intern, regulament de functionare si organizare, fise de post etc. Exista forma legala pentru a face asa ceva?
Va multumesc.
Cred ca puteti merge pe cod CAEN 7022 - Activitati de consultanta pentru afaceri si management.

Autorizatia de PFA o poti obtine de la primaria din localitatea/sectorul in care ai domiciliul. Daca afacerea pe care urmeaza sa o desfasori va avea ca obiect de activitate prestarea de servicii in alt oras, solicita autorizatia de persoana fizica autorizata de la primaria din localitatea unde vei avea activitatea.
Dosarul pe care il depuni la primarie trebuie sa cuprinda:
- cerere-tip pentru a solicita statutul de persoana fizica autorizata;
- rezervarea denumirii la oficiul registrului comertului;
- certificat de cazier fiscal;
- copie a actului de identitate;
- in cazul desfasurarii activitatii in alt oras - actele din care sa rezulte domiciliul sau resedinta;
- certificatul medical care sa ateste ca esti apt pentru activitatea declarata, eliberat de medicul de familie sau de o unitate sanitara;
- declaratia-tip pe propria raspundere ca indeplinesti conditiile de functionare din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protectiei mediului, protectiei muncii si alte reglementari in acest sens;
- copie a diplomei de studii sau a atestatului privind cursurile din domeniul in care vei desfasura activitatea in calitate de persoana fizica autorizata.

Primaria are obligatia ca in termen de 10 zile lucratoare de la data inregistrarii cererii de autorizare sau, dupa caz, de completare a autorizatiei, sa elibereze autorizatia si copia certificata a acesteia ( art 9 din Legea nr.300/2004).

Eu consider ca puteti merge pe cod CAEN 8299- Alte servicii prestate intreprinderilor n.c.a. conform caruia puteti face consultanta , alta decat tehnica sau inginereasca.
Despre procedura de autorizare vi s-a raspuns deja.
Aş merge cu încredere pe:
78 Activităţi de servicii privind forţa de muncă
783 Servicii de furnizare şi management a forţei de muncă
7830 Servicii de furnizare şi management a forţei de muncă
{*acordul gramatical corect era: Servicii de furnizare şi management al forţei de muncă - dar CAEN e făcută de ingineri, nu de specialişti în lingvistică :) }

(şi numai în subsidiar pe 8299 Alte servicii prestate întreprinderilor n.c.a. menţionat mai sus; 7022 - Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management numai forţat ar putea viza activitatea pe care doriţi să o desfăşuraţi; şi eu vreau să-mi actualizez activităţile din PFA pentru a acoperi şi certificatul de absolvire a cursului de inspector de resurse umane - ceva asemănător cu ceea ce doriţi dvs. să faceţi)
klewos, utilizator
a_k a scris:

Aş merge cu încredere pe:
78 Activităţi de servicii privind forţa de muncă
783 Servicii de furnizare şi management a forţei de muncă
7830 Servicii de furnizare şi management a forţei de muncă
{*acordul gramatical corect era: Servicii de furnizare şi management al forţei de muncă - dar CAEN e făcută de ingineri, nu de specialişti în lingvistică :) }

(şi numai în subsidiar pe 8299 Alte servicii prestate întreprinderilor n.c.a. menţionat mai sus; 7022 - Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management numai forţat ar putea viza activitatea pe care doriţi să o desfăşuraţi; şi eu vreau să-mi actualizez activităţile din PFA pentru a acoperi şi certificatul de absolvire a cursului de inspector de resurse umane - ceva asemănător cu ceea ce doriţi dvs. să faceţi)

7830, este in mod clar pentru furnizarea de forta de munca, cred ca se adreseaza agentilor de munca temporara, cei autorizati de Ministerul Muncii, nu cred ca e bine ales acest cod.
as merge pe 8299. Este fostul cod 7513-- administrarea activitatilor generale legate de forta de munca.
la un curs de resurse umane pe care l-am terminat acum, profesoara ne-a spus ca o un inspector resurse umane nu poate fi autorizat ca PFA, dar daca firma pentru care lucrezi depune o adresa la itm poti da un examen la itm in urma caruia obtii un atestat (valabil numai pentru acea firma )care iti da si dreptul de a completa carnetele de munca, dupa incetarea cim acest atestat nu ar mai fi valabil, iar daca te angajezi la alt angajator trebuie sa repete aceeasi procedura pentru a obtine un alt atestat.