Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... restante la firma de telefonie mobila
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

restante la firma de telefonie mobila

Persoana fizica nu a mai achitat contravaloarea facturii la firma de telefonie mobila. Dupa aproximativ un an a fost contactat de firma de recuperare pe motiv ca tb sa achite contravaloarea facturii cu penalizarile aferente, rezilierea contractului care face cat valoarea facturii cu penalizari cu tot, in concluzie suma ajunge undeva la de 5 ori valoarea facturii neachitate. Ce se poate face in aceasta situatie? Persoana in cauza a inceput sa achite din valoare sume modeste. Este obligata sa achite rezilierea contractului chiar daca contractul a incetat de drept la 3 luni dupa ce a fost emisa ultima factura?!
Contractul s-a reziliat in clipa in care persoana fizica, in cauza, a refuzat sa mai achite contravaloarea facturii.Sa citeasca contractul de telefonie, paragraful la care se refera rezilierea. A se tine cont ca persoana , in cauza, nu a facut cerere de reziliere, ci rezilierea s-a produs ca urmare a nerespectarii prevederilor contractuale, cu care respectivul a fost de acord.