avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... restante la firma de telefonie mobila
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

restante la firma de telefonie mobila

Persoana fizica nu a mai achitat contravaloarea facturii la firma de telefonie mobila. Dupa aproximativ un an a fost contactat de firma de recuperare pe motiv ca tb sa achite contravaloarea facturii cu penalizarile aferente, rezilierea contractului care face cat valoarea facturii cu penalizari cu tot, in concluzie suma ajunge undeva la de 5 ori valoarea facturii neachitate. Ce se poate face in aceasta situatie? Persoana in cauza a inceput sa achite din valoare sume modeste. Este obligata sa achite rezilierea contractului chiar daca contractul a incetat de drept la 3 luni dupa ce a fost emisa ultima factura?!
Cel mai recent răspuns: aly_yoana , utilizator 15:29, 1 Februarie 2011
Contractul s-a reziliat in clipa in care persoana fizica, in cauza, a refuzat sa mai achite contravaloarea facturii.Sa citeasca contractul de telefonie, paragraful la care se refera rezilierea. A se tine cont ca persoana , in cauza, nu a facut cerere de reziliere, ci rezilierea s-a produs ca urmare a nerespectarii prevederilor contractuale, cu care respectivul a fost de acord.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura cu penalitati prea mari ioana delia ioana delia Buna ziua, Am o prietena care a avut abonament la o retea de telefonie, si din diverse motive nu a mai putut sa isi plateasca factura, care acum aproximativ ... (vezi toată discuția)
Datorie telefon alxxx alxxx În anul 2005 am încheiat un contract cu o firma de telefonie mobilă pe o perioadă de 1 an. După aproximativ 6 luni am pierdut telefonul mobil, iar până ... (vezi toată discuția)
Cum scap de recuperatori lupulescuvictor lupulescuvictor Buna ziua. Am si eu o problema. Am avut un abonament la o anumita firma de telefonie mobila incheiat in data de 23.07.2007. Intre timp fortat de inprejurari ... (vezi toată discuția)