Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datorie telefon
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datorie telefon

În anul 2005 am încheiat un contract cu o firma de telefonie mobilă pe o perioadă de 1 an. După aproximativ 6 luni am pierdut telefonul mobil, iar până am sunat la firma de telefonie să blocheze cartela a trecut aproximativ o zi. Când mi-a venit factura, am avut de plată 580 lei, pe care am refuzat să-i plătesc. De atunci și până în prezent mi-au venit tot felul de notificări de la firma de telefonie la inceput, iar ulterior de la o firma de recuperari credite si executari silite, anuntându-ma că am de plata 4000 lei, iar daca nu o sa-i platesc o sa se treaca la executare silita.
Până în prezent nu am raspuns solicitarilor facute de ,,recuperatori" și nici nu am plătit vreo sumă din cea datorată.
Se poate să fiu executat silit fără ca să mi se aducă la cunoștință că a avut loc un proces, sau să fiu citat în fața instanței?
Este posibil ca suma pe care o datorez firmei de telefonie mobila să se fi prescris.
În contract este specificată rezilierea contractului în cazul neplății, iar penalizarea pentru fiecare zi de întârziere este de 0,5%. În cazul în care contractul a fost reziliat (pentru neplată) de ce se mai cer penalizări după reziliere și nu se cere doar suma acumulată până la momentul rezilierii?
În alte țări ai posibilitatea de a alege/renunța la serviciile unei companii de telefonie mobilă fără complicații. O să ajungem să plătim și aerul pe care-l respirăm.
alxxx, utilizator
Respectam opinia dvs
Si operatorul isi exercita dreptul legal de recuperare restante,pe care chiar dvs le recunoasteti
Exista acesata posibilitate,mai ales daca a-ti primit instiintari/notificari
Contractul a fost reziliat ,penalitatile se aplica asupra sumelor agferente contract,conform prevederi asumate contractual