avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum imi recapt cartea de munca daca refuza patronul sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum imi recapt cartea de munca daca refuza patronul sa mi-o dea

in urma ca 2 ani am fost dat afara de la lucru deoarece dupa 3 luni in care ni sa dat 5 mil de concediu am lucrat o zi si dupaia am fost trimis iara acasa am fost chemat sa ai lucrez ceva acasa la patron pt o zi si nu mam dus ma dat afara pe motiv ca el imi da cand vrea el de lucru si ce vrea dar eu iam zis ca am nevoie de bani si de lucru nu in 3 luni lucrezi o zi si traiesti cu 5 mil iar dupa atata timp zice ca trebuie sa ai dau bani de concediu inapoi daca vreau cartea de munca
Daca stie cineva ce as putea face va rog sa ma ajutati sa ma sfatuiti ce as putea face
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:54, 26 Februarie 2011
daca o mai are, dati-l in judecata
Aveti posibilitatea sa depuneti la Inspectoratul Teritorial de Munca o cerere de recuperare a cartii de munca.Trebuie sa cunoasteti denumirea angajatorului si eventual codul fiscal.Asta in cazul in care ati avut incheiat un contract de munca oficial.Daca da,mergeti si cu copia contractului de munca la ITM.
Carnetul de munca trebuie sa se afle la ITM, cu exceptia cazului - rar- in care angajatorul tine si compeleaza aceste carnete.
1. Verificati la ITM daca Carnetul de munca este anexat la Contactul de munca si solicitati-l, nu exista motiv legal de refuz.
2. Verificati inscrierile din carnetul de munca.
3. Abia dupa aceea ganditiva la o eventuala actiune in instanta.
buduadrian99 a scris:

in urma ca 2 ani am fost dat afara de la lucru deoarece dupa 3 luni in care ni sa dat 5 mil de concediu am lucrat o zi si dupaia am fost trimis iara acasa am fost chemat sa ai lucrez ceva acasa la patron pt o zi si nu mam dus ma dat afara pe motiv ca el imi da cand vrea el de lucru si ce vrea dar eu iam zis ca am nevoie de bani si de lucru nu in 3 luni lucrezi o zi si traiesti cu 5 mil iar dupa atata timp zice ca trebuie sa ai dau bani de concediu inapoi daca vreau cartea de munca
Daca stie cineva ce as putea face va rog sa ma ajutati sa ma sfatuiti ce as putea face


In momentul in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze carnetul de munca completat la zi si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act.
In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti.
Ultima modificare: Marți, 1 Februarie 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am transmis unui coleg sa ai zica de cartea de munca si ca il dau in judecata si o zis ca la ce relati are il doare in cot si ca nu imi da cartea pana nu ai dau bani inapoi

Alte discuții în legătură

Se pot face sesizari la itm online? uadytzu uadytzu Daca as dori sa-i sesize pe cei care m-au palcalit cu angajarea si nu mi-au dat nici banii de care discutasem la inceput si recent am avut un accident cu ... (vezi toată discuția)
Recuperare carte de munca getaflory getaflory Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca pot sa imi recuperez cartea de munca de la o firma de confectii unde am semnat un contract ca daca plec de la firma mai ... (vezi toată discuția)
Cartea de munca zaha florina zaha florina buna seara numele meu este Florina si pina de curind am lucrat intr-un magazin de cartier cu carte de munca.Totul a inceput faceam scoala de soferi si ... (vezi toată discuția)