Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum imi recapt cartea de munca daca refuza patronul sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum imi recapt cartea de munca daca refuza patronul sa mi-o dea

in urma ca 2 ani am fost dat afara de la lucru deoarece dupa 3 luni in care ni sa dat 5 mil de concediu am lucrat o zi si dupaia am fost trimis iara acasa am fost chemat sa ai lucrez ceva acasa la patron pt o zi si nu mam dus ma dat afara pe motiv ca el imi da cand vrea el de lucru si ce vrea dar eu iam zis ca am nevoie de bani si de lucru nu in 3 luni lucrezi o zi si traiesti cu 5 mil iar dupa atata timp zice ca trebuie sa ai dau bani de concediu inapoi daca vreau cartea de munca
Daca stie cineva ce as putea face va rog sa ma ajutati sa ma sfatuiti ce as putea face
daca o mai are, dati-l in judecata
Aveti posibilitatea sa depuneti la Inspectoratul Teritorial de Munca o cerere de recuperare a cartii de munca.Trebuie sa cunoasteti denumirea angajatorului si eventual codul fiscal.Asta in cazul in care ati avut incheiat un contract de munca oficial.Daca da,mergeti si cu copia contractului de munca la ITM.
Carnetul de munca trebuie sa se afle la ITM, cu exceptia cazului - rar- in care angajatorul tine si compeleaza aceste carnete.
1. Verificati la ITM daca Carnetul de munca este anexat la Contactul de munca si solicitati-l, nu exista motiv legal de refuz.
2. Verificati inscrierile din carnetul de munca.
3. Abia dupa aceea ganditiva la o eventuala actiune in instanta.
buduadrian99 a scris:

in urma ca 2 ani am fost dat afara de la lucru deoarece dupa 3 luni in care ni sa dat 5 mil de concediu am lucrat o zi si dupaia am fost trimis iara acasa am fost chemat sa ai lucrez ceva acasa la patron pt o zi si nu mam dus ma dat afara pe motiv ca el imi da cand vrea el de lucru si ce vrea dar eu iam zis ca am nevoie de bani si de lucru nu in 3 luni lucrezi o zi si traiesti cu 5 mil iar dupa atata timp zice ca trebuie sa ai dau bani de concediu inapoi daca vreau cartea de munca
Daca stie cineva ce as putea face va rog sa ma ajutati sa ma sfatuiti ce as putea face

In momentul in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze carnetul de munca completat la zi si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act.
In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am transmis unui coleg sa ai zica de cartea de munca si ca il dau in judecata si o zis ca la ce relati are il doare in cot si ca nu imi da cartea pana nu ai dau bani inapoi