Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general situatii financiare anuale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

situatii financiare anuale

Societatea noastra a depasit la data bilanţului pt anul 2008 a doua dintre criteriile de marime care se au in vedere la modul de intocmire a situatiilor financiare (si a intocmit situatii financiare complexe). Ulterior, la data bilantului pentru anul 2009 si 2010 nu mai depaseste niciun criteriu. Pentru anul 2010 intocmeste situaţii financiare anuale simplificate??
Buna ziua
O R D I N privind principalele aspecte legate de întocmirea și depunerea situațiilor financiare anuale
și a raportărilor anuale la unitățile teritoriale ale Ministerului Finanțelor Publice
2.3. Entitățile care la data bilanțului nu depășesc limitele a două dintre criteriile de mărime prevăzute la art. 3 alin. (1) din Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 3.055/2009, cu modificările și completările ulterioare, întocmesc situații
financiare anuale simplificate care cuprind:
1. bilanț prescurtat (cod 10);
2. cont de profit și pierdere (cod 20);
3. note explicative la situațiile financiare anuale simplificate.
Opțional, acestea pot întocmi situația modificărilor capitalului propriu și/sau situația fluxurilor de numerar. Acestea vor fi însoțite de formularul „Date informative” (cod 30) și de formularul „Situația activelor imobilizate” (cod 40).
2.4. În vederea raportării unitare a informațiilor, bilanțul va purta simbolul cod 10, iar contul de profit și pierdere — simbolul cod 20.