Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Intocmire bilant 2012
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Intocmire bilant 2012

Cine intocmeste sit financiare in forma prescurtata,si cine intocmeste in forma simplificata? Se scaneaza si balanta de verificare la 31 dec?
1. Forma prescurtata este intocmita de catre unitatile care la data situatiilor nu depăşesc limitele a două dintre urmatoarele criterii de mărime :

-3.650.000 euro – total active;

- 7.300.000 euro – cifra de afaceri netă;

- 50 – număr mediu salariaţi,

întocmesc situaţii financiare anuale prescurtate care cuprind:

- bilanţ prescurtat, cod 10;

- cont de profit şi pierdere, cod 20;

- note explicative la situaţiile financiare anuale prescurtate.

Pe langa acestea se completeaza formularul 30 „Date informative şi formularul 40 „Situaţia activelor imobilizate.

2. Forma simplificata:

Unitatile care, în exerciţiul financiar precedent, au înregistrat o cifră de afaceri netă sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro şi totalul activelor sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro şi au optat pentru sistemul simplificat de contabilitate întocmesc situaţii financiare anuale simplificate la 31 decembrie potrivitreglementate prin Ordinul nr. 2.239/2011 pentru aprobarea Sistemului simplificat de contabilitate . Situatiile simplificate cuprind:

- bilanţ simplificat, cod 10;

- cont de profit şi pierdere, cod 20.

Pe langa acestea se completeaza formularul 30„Date informative” şi formularul 40„Situaţia activelor imobilizate
Multumesc pentru raspuns.