Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Situatii financiare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Situatii financiare

La data de 31.12.2012 am depasit limitele celor doua criterii de marime total active si nr.mediu de salariati ce situatii financiare de depun?
Va multumesc,
Buna ziua,

Daca acesta este primul an in care depasiti criteriile de marime stabilite de Ordinul 3055, depuneti situatii financire simplificate. Numai in cazul in care 2012 este al doilea an consecutiv in care depasiti criteriile(art.3,alin.4), aveti obligatia depunerii de situatii financiare prevazute la art.3, alinearul 1 din Ordinul 3055.

(1) Persoanele juridice care la data bilanţului depăşesc limitele a două dintre următoarele 3 criterii, denumite în continuare criterii de mărime:
– total active: 3.650.000 euro;
– cifra de afaceri netă: 7.300.000 euro;
– număr mediu de salariaţi în cursul exerciţiului financiar: 50 întocmesc situaţii financiare anuale care cuprind:
– bilanţ;
– cont de profit şi pierdere;
– situaţia modificărilor capitalului propriu;
– situaţia fluxurilor de numerar;
– note explicative la situaţiile financiare anuale.
(4) Persoanele juridice care au întocmit situaţii financiare anuale simplificate întocmesc situaţiile financiare anuale prevăzute la alin. (1) numai dacă în două exerciţii financiare consecutive depăşesc limitele a două dintre cele 3 criterii de mărime prevăzute la alin. (1). Persoanele juridice care au întocmit situaţiile financiare anuale prevăzute la alin. (1) întocmesc situaţii financiare anuale simplificate numai dacă în două exerciţii financiare consecutive nu depăşesc limitele a două dintre cele 3 criterii de mărime prevăzute la alin. (1).

Numai bine
CONTABIUM, Contabil
Buna ziua,

Prevederile legale pentru completarea si depunerea situatiilor financiare anuale le gasiti in OMFP 52/2012.
Mai jos gasiti raspunsul la intrebarea dumneavoastra:

II. Cerinte privind intocmirea si depunerea situatiilor financiare anuale incheiate la 31 decembrie

A. Pentru entitatile al caror exercitiu financiar coincide cu anul calendaristic, cu exceptia celor prevazute la art. 4 din ordin

2.1. Entitatile care la data bilantului depasesc limitele a doua dintre cele 3 criterii de marime prevazute la art. 3 alin. (1) din Ordinul ministrului finantelor publice nr. 3.055/2009 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, cu modificarile si completarile ulterioare, si anume:
– totalul activelor: 3.650.000 euro;
– cifra de afaceri neta: 7.300.000 euro;
– numarul mediu de salariati: 50,intocmesc situatii financiare anuale care cuprind:
1. bilant (cod 10);
2. cont de profit si pierdere (cod 20);
3. situatia modificarilor capitalului propriu;
4. situatia fluxurilor de numerar;
5. note explicative la situatiile financiare anuale.
Acestea vor fi insotite de formularul „Date informative“ (cod 30) si formularul „Situatia activelor imobilizate“ (cod 40).