Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... alegerile locale 2008
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

alegerile locale 2008

Am dreptul sa fiu observator din partea unui partid politic, la sectia de votare, daca unchiul meu (fratele tatalui meu) este candidat pe lista de consilieri locali al partidului respectiv?
Potrivit Legii pentru alegerea autoritatilor administratiei publice locale nr. 70/1991, republicata, puteti fi observator din partea unui partid politic, insa nu puteti fi membru al biroului electoral de circumscriptie.
Legea nr.70/1991 a fost abrogata de Legea nr. 67/2004 la data de 01 aprilie 2004.

Puteti fi observator, dar si membru al biroului electoral de circumscriptie. Legea nu interzice.
De acord cu elis.
Presedintele Biroului Electoral Comunal este invatator.
Pe perioada mandatului primeste o indemnizatie.
Pe aceasta perioada mai primeste si salariul de la scoala cu toate ca este inlociut de alta persoana care la randul ei primeste salariu?
Pe toată perioada exercitării atribuţiilor privind organizarea şi desfăşurarea alegerilor autorităţilor administraţiei publice locale, instituţiile la care sunt angajaţi membrii birourilor electorale, statisticienii, informaticienii şi personalul tehnic auxiliar le asigură acestora drepturile salariale cuvenite, potrivit legii - art.5 alin.1 din Hg nr.266/2008.