avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... alegerile locale 2008
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

alegerile locale 2008

Am dreptul sa fiu observator din partea unui partid politic, la sectia de votare, daca unchiul meu (fratele tatalui meu) este candidat pe lista de consilieri locali al partidului respectiv?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:20, 6 Iunie 2008
In legatura cu validarea consilierilor locali as dori sa stiu daca un pensionar pe caz de boala poate fi consilier.
Daca puteti sa ma ajutati si cu partea legislativa in acest domeniu.
Cum trebuie sa procedeze comisia de validare?Cere documente justificative chiar daca nu exista nicio sesizare?
Comisia examineaza legalitatea alegerii fiecarui consilier si propune consiliului validarea sau invalidarea mandatelor.
Comisia de validare poate propune invalidarea alegerii unui consilier numai in cazul in care :
a) constata existenta unor incompatibilitati sau incalcarea conditiilor de eligibilitate ;
b) constata ca alegerea consilierului s-a facut prin frauda electorala.
(Legea nr.215/2001 a administratiei publice)



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Validarea mandatului de consilier local JitaruFlorentin JitaruFlorentin Maine se valideaza consiliul local in localitatea mea de domiciliu iar eu sunt ales de pe pozitia a treia din sase aflati pe aceiasi lista.Sunt la primul ... (vezi toată discuția)
Procedura de validare a consilierilor locali consilier57 consilier57 Vreau sa stiu cum se va proceda in cazul in care un consilier local, membru al PC, a participat la alegerile din 10 iunie 2012, pe lista PSD? Atat in ... (vezi toată discuția)
Legislatie electorala si informatii generale despre alegeri george-neagu george-neagu Pentru ca suntem in an electoral si intrebarile legate de alegeri (ale celor care ar dori sa candideze sau ale votantilor) sunt din ce in ce mai multe, am ... (vezi toată discuția)