Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... alegerile locale 2008
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

alegerile locale 2008

Am dreptul sa fiu observator din partea unui partid politic, la sectia de votare, daca unchiul meu (fratele tatalui meu) este candidat pe lista de consilieri locali al partidului respectiv?
In legatura cu validarea consilierilor locali as dori sa stiu daca un pensionar pe caz de boala poate fi consilier.
Daca puteti sa ma ajutati si cu partea legislativa in acest domeniu.
Cum trebuie sa procedeze comisia de validare?Cere documente justificative chiar daca nu exista nicio sesizare?
Comisia examineaza legalitatea alegerii fiecarui consilier si propune consiliului validarea sau invalidarea mandatelor.
Comisia de validare poate propune invalidarea alegerii unui consilier numai in cazul in care :
a) constata existenta unor incompatibilitati sau incalcarea conditiilor de eligibilitate ;
b) constata ca alegerea consilierului s-a facut prin frauda electorala.
(Legea nr.215/2001 a administratiei publice)