Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare-cumparare

Buna ziua! Eu si sotul meu vrem sa cumparam un apartament de la socrii mei cu contract de vanzare cumparare. Un jurist ne-a spus ca se poate trece in contractul de vanzare-cumparare o valoare mai mica decat cea minima din catalog, avand in vedere ca vanzarea se face in familie si sotul meu nu mai are frati. As vrea sa stiu daca se poate asa ceva, si daca da, ce riscuri implica? Nu as vrea ca peste cativa ani sa am surprize neplacute! Va multumesc!
...este posibil insa atentie ca pretul sa fie unul serios deci nu musai cel de pe piata insa nici 1000 lei...de ce nu faceti donatie de la socrii catre dumneavoastra si scapati de impozit de tot ...
nu facem donatie tocmai ca sa nu fie nimic de atacat/contestat ulterior.
daca sotul nu mai are frati, nu prea are cine ataca donatia. doar vreun creditor, iar daca exista, poate ataca si actul de vanzare
daca se poate sau nu , numai notarul decide.
:))