Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hartuire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hartuire

Va rog sa ma ajutati sa aflu care este legea sau legile care stabilesc situatiile de hartuire...
Mai exact, banca la care am o datorie si care refuza sa-mi trimita acte care sa-mi dovedeasca plata ratelor lunare, ma suna la miezul noptii ca sa-mi spuna de nu stiu ce sume restante...As vrea sa aflu in ce fel, legea ma protejeaza de o asemenea hartuire...
Buna seara,
in sistemnul nostru juridica nu exista infractiunea de hartuire, insa in codul penal exista infractiunea de abuz in serviciu contra intereselor persoanei, care se refera in mod special la functionarii publici , insa fara o sesizare atat la directorul bancii si o plangere la parchet nu se va rezolva.
Va multmesc pentru raspuns...Directorului bancii nu-i pasa de sesizarile mele..Deci va trebui sa depun o plangere la parchet...
ar fi bine sa aveti martori.
este abuz in serviciu.
probe se vor strange,mai trebuie martori.
succes.
Vreti sa detaliati cine din banca va suna ?
Radu Gabrian, Mediator
Sunt sunata de diversi funcţionari ai băncii pentru a
mi se comunica despre nu ştiu ce restante si eu le cer mereu sa-mi trimită o situaţie a platilor efectuate de mine, ceea ce ei refuza pe motiv ca ei nu trimit corespondenta in străinătate. Le-am atras atenţia ca între noi exista o diferenţa de fus orar de 8 ore, dar cred ca ei simt o plăcere perversa in a mă trezi la miezul nopţii, uneori fără a vorbi. marturie îmi este Evidenta telefoanelor primite de la ei si durata convorbirilor incare fac aceleaşi si aceleaşi sesizări cărora ei nu le dau atenţie.