Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Regularizare apa rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Regularizare apa rece

Buna ziua!
Locuiesc in Bacau si am avut nenorocul ca noi locuitorii unui bloc sa facem parte dintr-o asociatie de proprietari. De ce spun asta!?
1. Lunar cand ne vine consumul suntem incarcati la plata apei reci. Sistemul de autocitire nu ma avantajeaza deloc. Lunar imi citesc apometrul si duc indexul la asociatie. Si tot lunar, niste idioate (multe la numar) platite din banii nostri trimit o nota de plata prin afisare pe scara blocului. In tabelul cu plata sunt trecute sumele aferente fiecarui apartament in parte pentru apa rece+REGULARIZARE (0.80 metri cubi). Deci, pe langa ce consum eu mai platesc si 0.80 metri cubi in fiecare luna pentru pensionarele din scara care nu declara corect cat au consumat. Mai mult eu nu inteleg termenul de regularizare. Dansa spune ca exista neconcordante intre ceea ce declara lumea ca a citit si ceea ce reiese din citirea contorului pe scara (Eu personal nu am vazut pe nimeni niciodata sa vina sa citeasca contorul de scara). Si la lumina se face regularizare dar acolo, daca am platit mai mult decat mi-au estimat ei mi se scade din factura urmatoare citirii contorului. Ori cele de la asociatie nu mi-au venit in doi ani de zile niciodata in control sa vada daca am declarat mai putin. Si uite asa lunar sunt incasat cu niste bani pe care as putea sa ii numesc simplu "donatie" pentru smecherii de pe scara care nu declara corect. Daca inmultesc 0.80 metri cubiX12 luni imi da 10 metri cubi pe an care ii platesc degeaba. Inseamna apa rece pe doua luni. Si unde mai pui ca in septembrie acum 2 ani mi-a venit somatie de la asociatie ca imi expira verificarea metrologica la apometre. Alti bani, alta distractie (80 de ron).
2. Exista posibilitatea retragerii din asociatii? Eu unul cred ca ar trebui inchise asociatiile de proprietari. sug niste bani lunar de la noi degeaba. As prefera sa primesc si de la RAGC factura pentru plata apei la fel cum primesc de la gaz si sa incheiem povestea.
3. In factura lunara ni se mai introduce o suma (minora ce-i drept) pentru apa meteorica. Asta este taxa pe apa de ploaie (nu glumesc). Este legal asa ceva? Cei de la asociatie s-au scuzat ca asa primesc in fiecare luna factura pentru apa de ploaie si ca trebuie sa o platim. Acum nu stiu, dar si eu as putea trimite facturi dinastea si sa vad prostii care le platesc...
M-AM SATURAT DE DAT BANI DE AIUREA LA STAT!!!#-o
oroles2010, utilizator
Explicatiile primite din partea "idioatelor" sunt corecte.
Daca nu toti proprietarii declara acel consum, automat numarul de metri cubi de la ceilalti proprietari nu are cum sa bata cu numarul de metri cubi facturati.
Si, in acest caz, se aplica regulamentul propriu, daca exista, care ar trebui sa prevada ce se intampla in situatia in care consumul declarat nu se "pupa" cu consumul facturat.
Inainte de a trece mai departe, am o intrebare: cei 0.80 mc se regasesc luna de luna la regularizare, adica e cota fixa? Daca da, atunci, credeti-ma, e imposibil ca in fiecare luna sa ai aceleasi "pierderi".

Apoi... taxa pe apa de ploaie este legala. Acea apa este colectata de sistemul de canalizare al orasului, care sistem este intretinut de societatea care se ocupa de furnizarea apei potabile. acest sistem nu colecteaza doar apa de ploaie, ci si "apa uzata" din apartamente. Intretinerea acestui sistem de canalizare implica niste costuri, pe care trebuie sa le achite cineva.

Citirea contorului de bransament este citit de un angajat al regiei de apa care se face, in principiu pana in pranz. Dvs. fiind la serviciu, este posibil sa nu vedeti acea persoana.

Din pacate, sa stiti ca nu sunteti singurul care doreste individualizarea tuturor consumurilor insa nu la toate serviciile este posibil asa ceva. Blocul are o anumita constructie. Pentru individualizare, ar trebui reamplasate tevile cu apa ceea ce ar duce la o nebunie.
Armenteros a scris:

Explicatiile primite din partea "idioatelor" sunt corecte.
Daca nu toti proprietarii declara acel consum, automat numarul de metri cubi de la ceilalti proprietari nu are cum sa bata cu numarul de metri cubi facturati.
Si, in acest caz, se aplica regulamentul propriu, daca exista, care ar trebui sa prevada ce se intampla in situatia in care consumul declarat nu se "pupa" cu consumul facturat.
Inainte de a trece mai departe, am o intrebare: cei 0.80 mc se regasesc luna de luna la regularizare, adica e cota fixa? Daca da, atunci, credeti-ma, e imposibil ca in fiecare luna sa ai aceleasi "pierderi".

Apoi... taxa pe apa de ploaie este legala. Acea apa este colectata de sistemul de canalizare al orasului, care sistem este intretinut de societatea care se ocupa de furnizarea apei potabile. acest sistem nu colecteaza doar apa de ploaie, ci si "apa uzata" din apartamente. Intretinerea acestui sistem de canalizare implica niste costuri, pe care trebuie sa le achite cineva.

Citirea contorului de bransament este citit de un angajat al regiei de apa care se face, in principiu pana in pranz. Dvs. fiind la serviciu, este posibil sa nu vedeti acea persoana.

Din pacate, sa stiti ca nu sunteti singurul care doreste individualizarea tuturor consumurilor insa nu la toate serviciile este posibil asa ceva. Blocul are o anumita constructie. Pentru individualizare, ar trebui reamplasate tevile cu apa ceea ce ar duce la o nebunie.

O sa urmaresc ce se intampla cu acel 0.80 metri cubi.
Nu mi se pare corect ce se petrece, oricum ar fi. As fi de acord si cu un sistem de regularizare. In primul rand nu vreau sa platesc furturile, pierderile si ce altii nu au declarat la asociatie. Problema e ca la sfarsit de an sa vina sa de la asociatie cineva si sa zica: "Da domle. Vad ca ai consumat mai putin decat te-am pus noi sa platesti lunar. Indexul si sigiliul stau martori. Doua luni de acum nu o sa mai platesti apa ca sa egalizam." Problema e ca nu s-a intamplat niciodata asa. Apartamentul cred ca e cumparat de 10 ani si de 2 ani locuim noi restul fiind locuit de chiriasi. Pe mine nu ma intereseaza ce reiese de la contorul de pe scara. Eu vreau sa platesc (macar odata pe an) ceea ce imi reiese din apometrul meu si nimic mai mult. Pierderi nu cred ca exista deoarece s-ar observa in subsol scurgeri sau ar fi inundat subsolul sau cineva in casa. Ori chestia asta nu se intampla!
Nu mi s-a raspuns la intrebarea in ceea ce priveste retragerea din asociatie!
Asociatiile de proprietari e clar in opinia mea ar trebui desfiintate.
Sunt niste institutii vechi cu mentalitati vechi care nu isi justifica necesitatea. Nu au programe de contabilitate, nu au tehnica de calcul (mi-ar fi placut sa pot citi indexul si sa il transmit prin intermediul internetului asa cum fac la gaz sau lumina insa "babetele" nu sunt invatate cu calculatorul. Le-am spus sa puna macar o cutie postala in care sa lasam o hartie cu indexul apometrelor lunar ceea ce nu au facut. Eu unul nu pot sa ma duc la asociatie cand au ele programul de gravida. Muncesc 4 ore pe zi si nici alea uneori si iau salariu pt 8 ore ceea ce nu e normal). Pentru mine si ceilalti de pe scara nu se justifica platirea unei femei de serviciu (oricum vine la 3 zile sa faca curatenie ca blocul este locuit de pensionari si de oameni civilizati si nu are ce matura) si a luminii de pe scara. Pentru chestia asta tinem in spate presedinte de asociatie+casier/contabil+cenzori. Pai ce e asta? Dezmat pe banii mei. Platesc o caruta de oameni sa faca un lucru minor!!!
oroles2010, utilizator
Pentru incheierea unui contract individual pentru furnizarea apei, trebuie sa existe cate un bransament pentru fiecare apartament. La modul cum au fost concepute blocurile, trebuie schimbata amplasarea tevilor, astfel incat sa se poata monta contorul de bransament langa usa.
Astfel, angajatul regiei nu este obligat sa stea dupa fiecare locatar, sa vada cand acesta este acasa, pentru citire.
acesta este si motivul pentru care nici in Bucuresti nu se poate individualiza consumul de apa prin contor de bransament.
Armenteros, utilizator