avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pausal, pausal da' sa stim si noi!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pausal, pausal da' sa stim si noi!

Buna ziua
O sa intru direct in subiect, incercand sa fiu cat mai succint si clar. Mai ales ca subiectul a mai fost dezbatut aici (citesc pe acest forum de vreo 2 ore)
Dintr-o mare neglijenta, nu am mai dus indexurile la apa calda si rece de vreo sase luni. Stiu, n-am procedat bine, nu ma trageti de urechi, ma caiesc destul si singur :)
Bineinteles a urmat trecerea metrilor cubi printr-un calcul numai de administrator stiut, asa ca acum sunt mandrul posesor a 6 de apa calda si 15 de apa rece.
Din cate am citit pe acest forum, calculul se justifica (oarecum) prin sistemul pausal. Insa nu am inteles foarte bine ce reprezinta acest sistem de calculare a platilor.
Este socotit ca si cum n-as fi avut contoare deloc? Caz in care se aplica Normativul cu 10m3/persoana/luna la rece si 7m3/persoana/luna la calda? Desi in acest caz, fiind 2 persoane, ar fi trebuit sa-mi treaca 20m3 rece si 14m3 calda...
Sau e hotarare in cadrul adunarii generale si acolo se stabileste cuantumul cu care sunt "pedepsiti" cei care nu aduc indexul?
Va rog, daca ati putea sa ma luminati, v-as ramane recunoscator.
Si inca o dilema. Am inteles (de pe forum) ca in plata pausal sunt incluse "pierderile" adica diferenta dintre contorul general si suma contoarelor individuale. Mai ales daca oi fi fost singurul care nu a dus indexul, m-a incarcat ca la balamuc. Ok, am inteles (sper) pana aici si imi accept soarta luna asta. INSA...
Ce rost mai are coloana intitulata "Cheltuieli consum apa - parti comune"?? Adica dupa ce ca ma umple de respect cu pierderile intregii scari, mai am si 12 lei parti comune?!
Intortocheate caile administratiei :)
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si in caz ca n-am fost suficient de coerent, revin cu explicatii suplimentare.
Felicitari pentru recunoasterea greselilor.
Pentru acest motiv sa incercam sa va iluminam, in parte macar.
1-Masura aplicarii de consum suplimentar se datoreaza exclusiv culpei dvs ca o perioada nu a-ti comunicat indexul
2-Dispozitiile in vigoare prevad modalitatea de solutionare a cazurilor de genul celor mentionate de catre dvs,dar si adunarea generala poate dispune sistem propriu.
3-In conformitate cu art 10 din L nr 230/2007 ''Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si au acces ,la cerere,la orice document al acesteia''.Astfel aveti dreptul legal sa cunoasteti cu exactitate procedura de calcul si mai ales baza legala
4-Rubrica mentionata este prevazuta numai pentru ''personalitatile''
corecte,nu asa de curioase ca si dvs ,care se achita in termenul prevazut de comunicare index consumuri
Achitati valori impuse ca urmare a nedepunerii index si astfel incheiati joaca dea soarecele si pisica.
Nu incercati sa intrati in ''tainele '' activitatii asociatiei de proprietari ,sa nu suparati careva persoane si sa va atrageti oprobiul acestora.
@ynocentta - Multumesc pentru raspuns. Intentia mea nu e de a supara "careva persoane", ci de a intelege prin ce calcul s-a ajuns la valorile acestea astronomice. Iar pentru asta merg pana-n panzele albe.
S-o luam pe rand, la subiect, concret si nu beletristic:
1 - Ar fi bine sa stim daca ati discuatat sau nu cu Presedintele/Administratorul despre aceste diferente si calcule.
2 - "Bonusul" de metri cubi poate fi explicat prin 2 metode:
a) - vi s-a aplicat un consum estimativ, calculat ca o medie a lunilor precedente
b)- vi s-a aplicat consumul pausal, calculat ca astfel:
Index contor general-Suma contoare individuale= X, unde X reprezinta "pierderea"
X - 10%= Y, unde "10%" e procentul hotarat in AG, procent ce se imparte proportional la toata lumea, iar Y consumul pausal al dvs.

In ambele cazuri ar trebui sa vi se faca regularizarea in momentul in care duceti citirea contoarelor.
In cazul in care indexul furnizat de dvs. se afla sub indexul inregistrat de administrator veti fi scutit de plata pana cand cele 2 valori ajung egale.
Din cele expuse tind sa cred ca vi s-a aplicat prima metoda, consum estimativ.
3 - "Cheltuieli consum apa - parti comune" - reprezinta cheltuielile aferente partii comune, pe care le plateste fiecare lunar, indiferent daca locuieste sau nu, la fel cum se platesc cheltuielile administrative, cu electricitatea (subsol, casa scarii, uscatorie, etc.).
completare la cele scrise mai sus de @presedintele ...
Y se imparte la toti cei necontorizati si/sau care nu au dat citirile in luna cu pricina (in cazul in care nu sinteti singurul in aceasta situatie
@presedintele - in sfarsit un raspuns concret. pentru care, de asemenea, va multumesc.

1- nu am vorbit inca nici cu admin. nici cu presedintele. ma rog, cu presedintele ar fi si greu de vorbit avand in vedere ca nu exista :) si-a dat demisia si nu are inca inlocuitor.
2- varianta a) pica din doua motive: primul - daca lunile precedente nu am dus indexul, de unde sa stie sa faca o medie? chiar si aproximativa...?
si al doilea - eu am o evidenta foarte clara a indexurilor din perioada 2008-prima jumatate a lui 2009, deci cam 1 an jumate. intr-un an jumate am consumat 100m3 apa rece. ar fi imposibil ca, acum, in numai doua luni sa am 25m3 apa rece (25m3=15m3 pe luna decembrie 2009+10m3 pe luna noiembrie 2009) ca si pe noiembrie am "castigat" alti 10m3.
partea ciudata la noi in bloc e ca se afiseaza costurile cu doua luni in urma. deci acum e afisata luna decembrie.
in ianuarie 2010 a venit admin. si a citit contoarele, deci, teoretic, ar trebui sa se regularizeze si sa ma astept ca suma pe ianuarie sa fie...mai mica, nu?
pana cand cele doua valori ajung identice, "scutirea" de care vorbiti poate ajunge chiar zero??
3-am inteles acum ca pierderile de apa sunt una si partile comune de apa sunt alta. la mine tot apa era :)

Alte discuții în legătură

Pausal explicatii Tonyde Tonyde Buna ziua, As dori cateva lamuriri in legatura cu ce inseamna pausal. Administratorul asociatiei are o fisa in care trece indicii apometrelor pentru ... (vezi toată discuția)
Consum pausal adela c adela c buna. problema mea este urmatoarea: In luna ianuarie cand s-a citit contorul la apa nu am fost gasita acasa(luna in care se si platea taxa de citire), ... (vezi toată discuția)
Pausal robert_dtb robert_dtb stiu ca s-a mai discutat dar as avea nevoie de cateva lamuriri; pe scurt, am fost trecut la \"pausal\" deoarece nu am mai dat citirea la apometre (recunosc, ... (vezi toată discuția)