Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce taxe si impozite implica activitatea de \"agent\" ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce taxe si impozite implica activitatea de "agent" intr-o afacere total nua pt Romania?

Buna ziua

Am o problema legata de interpretarea unei situatii. Vreau sa deschid in Romania o afacere tip "drop shipping" prin caree vand pe internet sau in alte parti, marfa unul engrosist fie din Statele Unite fie din UK.
Nu exista un contract semnat cu ei ci doar o intelegere prin care eu devin "agent", pot dispune de poze si informatii depre produse etc dar ele nu ajung la mine niciodata. Clientul meu plateste marfa, eu trimit datele de livrare furizorului si acesta o expediaza cleintului gasit de mine. Comisionul meu este diferenta de pret dintre pretul de vanzare si cel de achizitie.

Eu sunt in CIC si nu stiu cum sa fac sa intru in legalitate cu ambele lucruri. Pot sa deschid firma si sa fiu asociata?

Daca nu, ce taxe si impozite trebuie sa platesc pt aceasta activitate de intermediar din moment ce nu am nimic semnat cu ei?

Inca o intrebare tine de fiscalitate si de vama: ei trimit coletul clientului gasit de mine si pe facturi pot trece numele meu. In aceasta situatie, trebuie sa emit factura? Ce se intampla la vama?

Legislatia lor este permisiva in acest sens dar a noastra nu. Incerc sa vad care este mersul cu taxele si impozitele pe care trebuie sa la platesc sau daca trebuie sa devin PFA sau firma si in plus, sa vad ce se intampla cu statutul meu in acest caz, la vama

Orice ajutor sau idee pt inceut, sunt binevenite

Multumesc
ina_enache, utilizator