avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Debit 231 din anii precedenti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Debit 231 din anii precedenti

Am o problema pe care nu stiu cum pot sa o rezolv la data de 31.12.2010.
In debitul lui 231 am sold de 46093 lei, adica in anii 2007 si 2008 la sediul firmei adm. a facut modernizari cu personalul angajat, nu cu firma specializata, iar contabilul de atunci toate materialele le-a trecut pe imobilizari in curs de executie si acolo au ramas.
Intrebarea mea este ce inregistrare pot sa fac acum ca sa nu mai am sold la 231?
Va multumesc frumos de ajutor.
Cel mai recent răspuns: Cornelia Tulpan , Contabil 16:28, 13 Februarie 2011
212=231
multumesc pt raspuns.
Si daca fac inregistrarea aceasta ramane in contul 212 de constructii si atat?
Si nu numai atat.Trebuie sa intocmiti un deviz de lucrari,sa faceti receptia acestora ,si sa majorati valoarea constructiei respective. Apoi declarati la finante.
Aveti doua posibile situatii:
1- Daca societatea este proprietara spatiului modernizat, in baza PV de receptie a lucrarii, mariti valoarea cladirii 212=231 si depuneti declaratie rectificativa la finantele locale.
Amortizarea se calculeaza la noua valoare a cladirii.
2- Daca spatiul este inchiriat/comodat, 212(analitic distinct) =231.
Investitia se amortizeaza pe perioada contractului.
Ultima modificare: Duminică, 13 Februarie 2011
Cornelia Tulpan, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renovare sediu miricadana miricadana pentru renovare sediu (gresie, usi, parchet, vopsit, mobila, frigider, cuptor, hota) cum se inregistreaza pe contul 6028, 604 sau toata valoarea pe 611. Si ... (vezi toată discuția)
Investitii la un spatiu inchiriat tatiana1 tatiana1 Buna seara, am urmatoarea situatie: La un spatiu inchiriat a fost montata tamplarie termopan , s-au efectuat lucrari de inlocuire pardoseala,inlocuire de ... (vezi toată discuția)
Cum inregistrez? rodia rodia Am primit o factura cu tigla(asociatul a acoperit casa in care este declarat si sediul social al firmei). Cum ar trebui sa inregistrez(231;4426=404 si apoi in ... (vezi toată discuția)