avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general investitii la un spatiu inchiriat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

investitii la un spatiu inchiriat

Buna seara,
am urmatoarea situatie: La un spatiu inchiriat a fost montata tamplarie termopan ,
s-au efectuat lucrari de inlocuire pardoseala,inlocuire de finisaje exterioare si interioare ,valoarea totala a materialelor este 2800 lei .Lucrarea este in regie proprie,cheltuieli cu manopera nu sunt. In contractul de inchiriere este precizat ca orice cheltuiala pentru reparatii si investitii se face fara pretentii de compensare a chiriei si fara restituirea investitiilor la incetarea contractului.
1 Aceste cheltuieli pot fi considerate reparatii si recunoscute ca o cheltuiala in momentul efectuarii lor ?
sau
trebuie considerate investitii si recunoscute ca o componenta a activului recuperarea avand loc pe calea amortizarii ?
2 TVA aferenta materialelor achizitionate este deductibila?
3 In cazul in care sunt considerate investitii care sunt inregistrarile contabile ,eu stiam ca inregistrezi :
% = 401
3028
4426
6028=3028
212=722
6811=2812
2812=212
dar recitind legislatia, am constatat ca anexa 3 la normele de aplicare a legii 15/1994 unde se prezenta monografia referitoare la investitiile la mijloacele fixe luate cu chirie, a fost abrogata prin Hot.22 / ian 2003.
Cel mai recent răspuns: andritoiu , utilizator 10:31, 15 Mai 2011
de la cine este spatiul inchiriat ?
O alta societate sau o persoana fizica ?
De la o alta persoana juridica .
in acest caz devin aplicabile urmatoarele prevederi :
ART. 21
Cheltuieli
(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
i) amortizarea, în limita prevăzută la art. 24;
~~~~
ART. 24
Amortizarea fiscală
(3) Sunt, de asemenea, considerate mijloace fixe amortizabile:
a) investiţiile efectuate la mijloacele fixe care fac obiectul unor contracte de închiriere, concesiune, locaţie de gestiune sau altele asemenea;

(11) Amortizarea fiscală se calculează după cum urmează:
a) începând cu luna următoare celei în care mijlocul fix amortizabil se pune în funcţiune;
c) pentru cheltuielile cu investiţiile efectuate la mijloacele fixe concesionate, închiriate sau luate în locaţie de gestiune de cel care a efectuat investiţia, pe perioada contractului sau pe durata normală de utilizare, după caz;



Multumesc d-na Magda ,dar doream sa stiu daca nu le pot considera cheltuieli cu reparatiile si nu investitii,ce parere aveti ?
In cazul in care trebuie sa le consider investitii, monografia contabila este correcta sau a fost ceva schimbat printr-un act normativ ,pentru ca eu nu gasesc alta monografie decat cea abrogata ,la care am facut referire in primul meu mesaj !
Ultima modificare: Marți, 6 Aprilie 2010
tatiana1, utilizator
1. daca vrei sa le consideri reparatii, le bagi pe ct. 611, adica:
% = 401
611
4426
si nu se mai amortizeaza nimic

2. daca vrei sa le consideri investitii, le amortizezi pe perioada contractului de inchiriere
% = 401
231
4426
cand se termina lucrarea: 212xx=231
si amortizezi lunar 6811=2812 (val se imparte la nr.de luni af.contractului de inch.)
la sf.contractului: 2812 = 212xx

este doar o parere.....

Alte discuții în legătură

Renovare sediu miricadana miricadana pentru renovare sediu (gresie, usi, parchet, vopsit, mobila, frigider, cuptor, hota) cum se inregistreaza pe contul 6028, 604 sau toata valoarea pe 611. Si ... (vezi toată discuția)
Transformare unui spatiu fany62 fany62 Schimbarea destinatiei unui spatiu din hala de productie in spatiu comercial cu compartimentarile aferente poate fi catalogat drept reparatii curente ? In ce ... (vezi toată discuția)
Chelt cu amenajare spatiu firma ioana.diana.cristea ioana.diana.cristea buna ziua. pe ce cont si cum trebuie inregistrate cheltuielile cu amenajarea spatiului unei firme? am inteles ca se amortizeaza pe perioada pe contractului de ... (vezi toată discuția)