Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... subconcesiunea
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

subconcesiunea

pot subconcesiona o parte a unui spatiu deja concesionat de o alta persoana de la Primarie?
va multumesc pentru raspuns, dar ma puteti ajuta cu un model de contract de subconcesionare.
clau14, utilizator
Buna seara !
Daca respectivul contract de concesiune incheiat intre primarie si concesionar permite acest lucru , se poate ....... in conditiile stipulate in contract.
Vedeti OUG 54/2006

Art. 8. - Subconcesionarea este interzisă, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă.
Regula instituită de art. 8 este aceea că subconcesionarea este interzisă, exceptie făcând situatia expres si limitativ prevăzută în art. 59 alin. 5-11 din OUG nr. 54/2006
Art. 51 (3) Contractul de concesiune trebuie să conţină interdicţia pentru concesionar de a subconcesiona, în tot sau în parte, unei alte persoane obiectul concesiunii, cu excepţia cazurilor în care subconcesionarea este permisă, potrivit prezentei ordonanţe de urgenţă.

Marcel Mihalache, Avocat