Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Timbrare cale de atac in cazul apelului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Timbrare cale de atac in cazul apelului

O intrebare:
la plata taxei judiciare de timbru pentru calea de atac, daca fata de partajul initial, una din parti mai renunta la o parte din masa partajabila (fata de cea initiala), acesta trebuie sa achite jumatate din masa partajabila initiala sau jumatate din ce contesta la calea de atac (poate contesta mai putin decat initial...)
Taxa de timbru in calea de atac este de jumatate din cea "datorata " la fond.indiferent ca se contesta doar o parte din total.
Dupa primirea pronuntarii in cazul unui partaj prima etapa de contestare este calea de atac ?...sau se poate contesta si altfel evitand plata a jumatate din taxa judiciara de timbru achitata la fond ?
Prima cale de atac in cazul in care sunteti nemultumit de solutia de la fond este apelul.
Acesta se timbreaza cu 1/2 din taxa datorata la fond.
Nu aveti cum evita plata acestei taxe.