Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Functionare Consiliul Local
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Functionare Consiliul Local

Sunt presedintele Consiliului Local dintr-o comuna. Dupa depunerea candidaturilor in luna aprilie, 7 din cei 11 consilieri
s-au inscris pe listele altor partide decat cele pe a caror liste au fost alesi. Eu ca presedinte nu am primit retragerea sprijinului politic al vreunui consilier din partea partidului din care au facut parte. Daca in luna mai va fi convocata o sedinta a Consiliului Local se poate tine tinand cont ca nu se intruneste majoritatea?
Art. 9 alin. h1 din legea 393/2004 este in vigoare? Eu stiam ca a fost respins de Curtea Constitutionala.
Calitatea de consilier local sau de consilier judeţean încetează de drept, înainte de expirarea duratei normale a mandatului prin pierderea calităţii de membru al partidului politic sau al organizaţiei minorităţilor naţionale pe a cărei listă a fost ales.
Articolul invocat de tine si citat de mine este inca in vigoare.

In conditiile in care nu sunteti anuntat ca li s-au retras sprijinul politic din partea partidului politic , mandatul acestor consilieri este valid.
Multumesc pentru raspuns.
elis a scris:

Calitatea de consilier local sau de consilier judeţean încetează de drept, înainte de expirarea duratei normale a mandatului prin pierderea calităţii de membru al partidului politic sau al organizaţiei minorităţilor naţionale pe a cărei listă a fost ales.
Articolul invocat de tine si citat de mine este inca in vigoare.

In conditiile in care nu sunteti anuntat ca li s-au retras sprijinul politic din partea partidului politic , mandatul acestor consilieri este valid.

Mandatul inceteaza de drept, asadar indiferent daca li s-a retras sau nu sprijinul politic (chestiune care tine de alambicata politica de la tara), persoanele care s-au inscris in alte partide nu mai sunt consilieri. La depunerea candidaturii trebuiau sa mentioneze in declaratia data partidul ai carui membrii sunt.
Problema este ca hotararile de consiliu adoptate cu votul celor carora le-a incetat de drept mandatul sunt nule.
Si cum se constata pierderea calitatii de membru al unui partid politic, in cazul in care nu exista nicio comunicare din partea fostului partid ? :-/

elis a scris:

Si cum se constata pierderea calitatii de membru al unui partid politic, in cazul in care nu exista nicio comunicare din partea fostului partid ? :-/

Inscrierea intr-un partid valoreaza demisia din celalalt. Candidatii au depus o declaratie in fata unei institutii din cele prev. de art. 145 C pen. (biroul electoral de circumscriptie) prin care si-au declarat apartenenta politica la candidatura (subsemnatul ... membru al ... etc.), a se vedea si art. 292 C. pen, daca aceasta apartenenta politica nu corespunde cu cea din actualul mandat => mandatul a incetat de drept.
Altfel ar insemna ca sunt consilier al PXX si candidez la alegeri ca membru al PYY, adica sunt in acelasi timp in doua partide, ceea ce este nu numai absurd ci si nelegal.
Partidele au tot interesul sa-si pastreze consilierii pana in ultima sedinta chiar daca respectivii candideaza pe lista altora pentru diferite motive care tin de specificul politicii la tara, discutia fiind mai lunga, mai complicata si evident :offtopic:
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat