Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... pierderea calitatii de consilier local
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

pierderea calitatii de consilier local

Buna seara
Fac parte dintr-un Consiliul Local (consilier local), din partea PNL. Acum cateva zile, partidul a hotarat excluderea mea din partid. Intrebarea mea este: in sedinta consiliului local se va supune la vot pierderea calitatii de consilier sau consiliul local va lua doar act de cererea partidului ? Am cai de atac in instanta si ce sanse am ?
Va multumesc anticipat
cred ca v-am raspuns si in privat...
eu cred ca aveti un mandat de 4 ani!daca aveti o candidatura validata.
exista anumite cazuri de suspendare a mandatului..dar nu excluderea din partid...
o decizie de excludere prin vot poate fi atacata in contencios administrativ.

succes la sedinta!
av. Ileana Schwarz

pe dvs. v-au ales oamenii..nu uitati asta!daca nu va aflati in vreo stare de incompatibilitate nu va pot suspenda...e parerea mea...
~ Conținut șters la cerere ~
Daca aveti legatura..unii cu altii, de ce nu vorbiti...???
repet, daca exista incompatibilitate, mandatul poate fi suspendat..
dar contractul de cand e???
am mai spus o data: se cheama nesimtire...

av. Ileana Schwarz

a existat licitatie?despre ce contract e vorba?a existat Hotarare a CL care a incuviintat..pana a va lua de consilier ...de ce ati votat hotararea? ca daca era interes patrimonial...hotararea aia e nula..dar trebuia sa atacati in contencios..etc...

alesii poporului!!!!
Ileana Schwarz, Avocat
ileana a scris:

cred ca v-am raspuns si in privat...
eu cred ca aveti un mandat de 4 ani!daca aveti o candidatura validata.
exista anumite cazuri de suspendare a mandatului..dar nu excluderea din partid...
o decizie de excludere prin vot poate fi atacata in contencios administrativ.

succes la sedinta!
av. Ileana Schwarz

pe dvs. v-au ales oamenii..nu uitati asta!daca nu va aflati in vreo stare de incompatibilitate nu va pot suspenda...e parerea mea...

In conformitate cu prevederile Legii nr. 249/2006 (pentru modificarea şi completarea Legii nr. 393/2004 privind Statutul aleşilor locali ) se retine ca:
Art 9 alin 2
Calitatea de consilier local sau de consilier judetean inceteaza de drept, inainte de expirarea duratei normale a mandatului, in urmatoarele cazuri:
...............................
„h1) pierderea calităţii de membru al partidului politic sau al organizaţiei minorităţilor naţionale pe a cărei listă a fost ales;“.

Din textul legal rezulta ca excluderea duin partid duce la pierderea calitatii de consilier local (sau judetean).
Asta inseamna : excludere din partid= pierderea calitatii de consilier
Intrebarea mea este : se mai supune la vot in CL sau CL ia doar act de aceasta ?
Apropo, nu am nicio legatura cu domnul CLEME... de mai sus