avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Facultate de Drept...sau nu ?...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Facultate de Drept...sau nu ?...

In calitate de viitor absolvent de colegiu si viitor student, am citit marea maj. a subiectelor din acest forum ce mi-ar fi putut oferi informatii utile pt alegerea ce urmeaza sa o fac.Facand lucrul asta,nu am ajuns decat sa constat o clara contradictie intre afirmatiile av. deja definitivati si a celorlate pers ce tind spre avocatura,deci nu m-a ajutat cu nimic,poate dimpotriva.
Asadar astept parerea sincera ,macar a catorva persoane : daca in momentul de fata,cand presupun ca deja cunoasteti mediul in care va desfasurati activ de avoc. si cand fac scot absolventi de drept "ca pe banda" ,ati recomanda fac de drept ca o alegere buna.
Va multumesc pentru eventuale raspunsuri :)
Normal este sa faci ce iti place, daca iti place automat iti vei da interesul sa inveti , daca vei invata...vei stii, daca stii si esti bun te vor cauta firme de avocatura si vei reusi sa te realizezi. Asta este parerea mea proprie si personala.:((BAFTA
Ceea ce ne place nouă, poate nu-ţi place ţie, ceea ce ni se potriveşte nouă, poate nu ţi se potriveşte ţie...:D
Astfel, nu poate fi dat un astfel de sfat, în sensul că alegerea urmării unei facultăţi de drept este o alegere bună sau nu...
Eu cred că în viaţă trebuie să faci ce-ţi place, ce ţi se potriveşte, pentru că a face o muncă pe care nu ţi-ai dorit-o este un chin, nu vei da rezultate, nu vei fi mulţumit nici tu nici angajatorul, iar dacă vei fi liber profesionist sau îţi vei deschide o afacere proprie nu vei avea clienţi sau vei da faliment...ceea ce te va duce la concluzia că ai pierdut câţiva ani în facultate inutil, şi vei spune că acea facultate nu a fost o alegere bună!;)
Trebuie să ai în vedere că majoritatea timpului unei persoane care lucrează, şi-o petrece la serviciu, astfel dacă această perioadă nu-i aduce satisfacţii, calitatea vieţii acestuia va scădea...
oricum alegerea iti apartine
presupun ca intrebarea ta era legata de posibilitatile de realizare si castig:
fata de acest aspect iti pot spune ca ceea ce se cere azi...nu se cere maine...adica daca azi sa zicem este cautata foarte mult aceasta profesie ( ca este banoasa etc. ) nu este sigur ca asa se va zice si cand vei termina, poate atunci piata fortei de munca va avea nevoie de ingineri, agricultori etc. acestia vor avea cautare si vor fi mai bine remunerat spre a fi atrasi in exercitarea acestor profesii....

fiul meu de exemplu este orientat spre constructii sau informatica si dreptul nu-l intereseaza deloc:-/
asa ca trebuie sa faci neaparat ceea ce-ti place si spre ce ai inclinatie si no o facultate ce este " in voga " in momentul alegerii.
Munca pe care o prestezi cand nu iti place meseria este ca o corvoada mai bine zis munca silnica.;)
Ideea asta "sa faci ceea ce iti place" nu prea stiu daca are chiar asa adanci radacini in viata de zi cu zi . Tocmai acesta este si motivul pt care am deschis acest subiect : sa aflu daca as putea face ceea ce imi place ?! ...ma atrage profilul acesta,drept , dar ma intreb pe de alta parte ce sansa de reusita am in acest domeniu ... Asta in conditiile in care sunt multi care acorda sanse minime de reusita ,printre care studenti picati la examene cel putin in mod ciudat...
Sunt haioase (o spun cu drag, nu va suparati) aceste intrebari de inceput de drum...te apuca nostalgia...eu de exemplu am facut Facultatea de Drept pentru ca voiam sa ajung in diplomatie :) toata facultatea m-am axat pe panta asta...am participat la concursuri de drept international public, mi-am facut lucrarea de diploma la drept international public, eram cu Foreign Affairs si alte publicatii mereu in mana...eram convinsa ca ma fac diplomat...s-a intamplat insa cu 3 luni inainte de licenta sa fiu "invitata" colegial la un interview la o casa de avocatura...am zis...de ce nu!? Odata ce am ajuns in mediul asta am fost prinsa si nu m-am mai putut desprinde :) Am dat in barou...and the rest is history...cel mai important este ca imi place ce fac...chiar daca nu este diplomatie...socoteala de acasa pana la urma nu se potriveste cu cea din targ...

Cat despre Facultatea de Drept (Bucuresti, numai pe asta o stiu direct)...e nici mai grea nici mai usoara decat orice alta facultate...important este sa o tratezi cu un grad rezonabil de maturitate si responsabilitate...examenele se iau, unele mai greu, altele mai usor, mai sunt si profesori care tin cu tot dinadinsul sa iti dovedeasca ca habar nu ai de nimic, dar sunt si profesori de la care ai ce invata si care vor sa te invete cu tot sufletul (pentru cine stie, Bogdan Dumitrache mie mi s-a parut un astfel de om...jos palaria!)...si daca nu uiti si sa te bucuri un pic de viata in timpul asta...toate sunt ok! Din punctul meu de vedere, e o facultate interesanta, care (ca orice alta facultate) te invata doar unde sa cauti cand ai nevoie de un raspuns, nu iti da nici un raspuns sau aplicatie practica dar e timp dupa aceea sa inveti si asta...

Nu va speriati de bau bau si de povestile de groaza cu studenti picati din ciuda sau rautate, cu spagile nemarginite care se dau la barou/maestru (eu una n-am experimentat asa ceva...poate am fost eu mai norocoasa)...daca nu incerci...nu vei stii niciodata ce ar fi putut fi...

Alte discuții în legătură

Vreau si eu sa fiu avocat boonik boonik sunt clasa a12`cea la un liceu economic din coanstanta,..si as vrea sa urmez facultatea de drept\"ovidius\" de aici.problema e ca nu stiu prea multe despre ... (vezi toată discuția)
Facultatea de drept stix140791 stix140791 Buna ziua, sunt un proaspat absolvent de liceu, cu vise destul de indraznete.As dori sa cer o parere celor avizati. Sa aleg o facultate de drept particulara? ... (vezi toată discuția)
Pasi necesari pentru a deveni avocat ContSters256555 ContSters256555 Buna seara, Tocmai am terminat clasa a 11-a la un liceu din Cluj si pe viitor, m-am gandit sa aplic la Facultatea de Drept din Cluj. As dori sa stiu care ... (vezi toată discuția)