avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 193 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... vreau si eu sa fiu avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

vreau si eu sa fiu avocat

sunt clasa a12`cea la un liceu economic din coanstanta,..si as vrea sa urmez facultatea de drept"ovidius" de aici.problema e ca nu stiu prea multe despre materii..si..nici cum functioneaza "piata avocaturii" scriu aiaci pentru a cere sfaturi..fac bine daca intru la drept..sau...mai bine...nu...(nu sunt bogata deloc:))) vreau la drept pt ca ma fascineaza femeile in robe si elegante,stilate,cu un vocabular elevat si bineinteles puternice.Eu intr`o avocata vad o femeie independenta.
Cel mai recent răspuns: ContSters67773 , utilizator 14:06, 19 Mai 2010
E adevarat ca te fascineaza o profesie pentru care ai vocatie.
N-o sa fie usor deloc, insa asta nu are vreo importanta. Tot ce e usor, e banal...Ceea ce e greu, este si frumos, in acelasi timp.
Si fara prea multi bani, poti ajunge mare.
Mai concret:
- faci facultatea de drept:
-daca va fi un impediment in a-ti gasi un avocat indrumator pt. a face stagiatura, gasesti mai usor un consilier juridic pe langa care sa fii stagiar 2 ani;
-dai examen pentru a fi consilier juridic definitiv, dupa care poti da examen de intrare in barou si devii avocat.
Poate pare complicat dar sa stii ca atunci cand ai un tel in viata, sunt multe cai pe care poti sa le urmezi pe atingerea lui. Nu fac referire la nimic ilicit sau imoral.
Mult mult succes,
consilier juridic stagiar Minodora Sorian
Daca asta este ceea ce iti doresti cu adevarat,atunci nu cred ca trebuie sa iti mai pui problema daca sa urmezi facultatea de drept sau nu.
Cand iti doresti ceva,trebuie sa iti ducu visul pana la capat.
Cat despre materiile pe care le vei studia in facultate...multe de spus.Sunt discipline dintre cele mai diverse,insa baza este reprezentata de dreptul civil+dreptul procesual civil,drept penal+drept procesual penal,materii din care vei sustine si examenul de admitere in Barou,plus Organizarea si exercitarea profesiei de avocat.
Insa mai exista si alte materii care nu trebuie neglijate,in fapt fiecare avandu-si rolul si importanta sa,deoarece trebuie sa faci conexiunile necesare intre ele atunci cand este cazul.

Concret:
-Facultatea de Drept;
-sustinerea si promovarea examenului de admitere in Barou;
-gasirea unui avocat coordonator (maestru) pentru perioada de stagiu de 2 ani;
-examenul de definitivat.
Nu este usor,dar cu vointa,consecventa si multa munca/studiu,se poate.:)

Mult succes!:luck:
Faptul ca te fascineaza femeile elegante, in robe si stilate nu-i un motiv serios si suficient sa te apuci de drept. Asta ar insemna ca cel care alege o cariera militara face acest lucru numai pentru ca-i place uniforma. Oricum, totul e sa vrei...Dreptul e frumos, e sublim acolo in carti, totul are logica, totul se leaga, e aproape la fel de exact ca si matematica. In realitate, lucrurile se schimba pentru ca apare elementul om si observi ca o parte din ceea ce ai invatat nu prea se mai potriveste...dar n-ai decat sa te adaptezi. Ca si avocat poti alege cai mai usoare sau mai grele de exercitare a profesiei, depinde de temperament si de increderea in propriile forte.
Inainte de a te decide sa urmezi Dreptul, gandeste-te si la afluxul mare de absolventi de drept care invadeaza "piata avocaturii", cum ii spui tu, in fiecare an. Bineinteles ca nu toti urmeaza o cariera in domeniul juridic imediat, insa toti sunt potentiali contracandidati la ex. de primire in profesie, la ex. de admitere la INM, s.a.m.d., datorita faptului ca detin o diploma de absolvire a facultatii de drept si indeplinesc si celelalte conditii legale. Deocamdata, concentreaza-te pe examenul de bacalaureat si, dupa ce te vezi cu el luat, incepi sa studiezi oferta universitara. Eu iti doresc succes, orice facultate ai urma!
si un raspuns departe de poezie: ajuta f f mult in a ajunge avocat si sa ai ceea ce se numeste, stramoseste, pile..sa cunosti alti avocati, sa fii ruda cu ei sau sa ai bani si influenta..
juridicx a scris:

si un raspuns departe de poezie: ajuta f f mult in a ajunge avocat si sa ai ceea ce se numeste, stramoseste, pile..sa cunosti alti avocati, sa fii ruda cu ei sau sa ai bani si influenta..

Dar oare toti cei care au ales sa fie avocati,au avut toate aceste "avantaje"de care spuneti? Eu sunt de parere ca nu,nu toti au avut.Sa inteleg ca doar cei cu bani,pile,influenta pot ajunge acolo unde isi doresc,iar cei care au vocatia necesara,talent,etc.dar nu au cele amintite mai sus...?
Ultima modificare: Joi, 6 Mai 2010
luiza2008, utilizator

Alte discuții în legătură

Intrebari pentru avocati? Silviu79 Silviu79 Buna ziua simati avocati ! Sper ca nu deranjez pe nimeni, dar as dori sa stiu si, in afara de ce prevede legea 51, cum se procedeaza pentru a ajunge avocat ? ... (vezi toată discuția)
Merita sa devii avocat? ContSters168178 ContSters168178 Buna,am fost si eu proaspat admisa la facultatea de drept si as vrea sa stiu daca merita sa merg in continuare sau nu.Sunt foarte pasionata de tot ceea ce tine ... (vezi toată discuția)
Cum pot deveni consilier juridic? Stanciulescu_Roxana Stanciulescu_Roxana Sunt studenta a Facultatii de Drept din Sibiu si mai am putin si termin facultatea.In prima faza m-am gandit sa ma indrept spre functia de consilier juridic, ... (vezi toată discuția)